Aktualności‎ > ‎

X Powiatowy Konkurs Ekologiczny dla uczniów gimnazjum

opublikowane: 6 cze 2017, 07:06 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 6 cze 2017, 07:52 ]

X Jubileuszowy 
Powiatowy Konkurs Ekologiczny 
dla uczniów gimnazjum

W tym roku Powiatowy Konkurs Ekologiczny dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu gorlickiego odbył się 5 czerwca – w Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jak co roku odbył się w Zespole Szkół nr 1 w Bobowej. Była to już X edycja, jubileuszowa. Organizatorzy konkursu to: Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Gorlicach i Zespół Szkół nr 1 w Bobowej oraz działające przy szkole Szkolne Koła Ligi Ochrony Przyrody.

Patronat nad konkursami ekologicznymi przygotowywanymi przez Oddział LOP w Gorlicach tradycyjnie objął Starosta Gorlicki, Pan Karol Górski. Tegoroczne konkursy ekologiczne odbywają się pod hasłem „Bliżej ekologii”.

Otwarcia konkursu dokonał Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej Pan Adam Urbanek. Słowo wstępne wygłosili: Przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Tabiś wspominając o inwestycjach podejmowanych na rzecz ochrony przyrody w środowisku lokalnym i  przedstawiciel Zarządu Oddziału LOP w Gorlicach Pani Teresa Pres, reprezentująca Prezesa Zarządu Panią Grażynę Kurzawa.

Pani Grażyna Kurzawa  tego samego dnia uczestniczyła wraz z uczennicą Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, Anną Babicz – laureatką I miejsca w uroczystości podsumowania ogólnopolskiego konkursu „Mój las” w Warszawie.  

W X Powiatowym Konkursie Ekologicznym w Bobowej wzięło udział 26 gimnazjalistów – laureatów etapu gminnego, którzy rozwiązywali test opracowany przez niezależną komisję konkursową w składzie: przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Gorlicach – Pan Marcin Janik, nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych ­– Pani Jadwiga Kuzak i Pani Małgorzata Winiarska.

Uczestnicy konkursu wraz z opiekunami odbyli spacer po Bobowej zapoznając się z atrakcjami naszego miasta. Rolę przewodnika pełniła była nauczycielka Zespołu Szkól nr 1 w Bobowej Pani Barbara Kowalska. Goście zapoznali się z techniką tworzenia bobowskiej koronki klockowej, zwiedzili synagogę, zabytkowe kościoły, zatrzymali się na moment przy dworze Długoszowskich, aby posłuchać historii o Bobowej, obejrzeli także zabytkowe pojazdy konesera motoryzacji i miłośnika historii Pana Józefa Gucwy.

Po zakończeniu zwiedzania Bobowej dokonano podsumowania konkursu oraz wręczenia dyplomów i nagród laureatom i wszystkim uczestnikom. Nagrody książkowe ufundowane zostały przez Starostę Gorlickiego. Starostwo Powiatowe reprezentował Wicestarosta Pan Jerzy Nalepka.

Wyniki konkursu:

I miejsce ex aequo

- Gabriela Magiera (46 pkt.) – Zespół Szkół nr 1 w Bobowej (opiekun Jolanta Połeć)

- Piotr Wojtaszuk (46 pkt.) – Zespół Szkół nr 1 w Bieczu (opiekun Anna Pelczar-Kozłowska)

II miejsce

- Aleksandra Śliwa (42 pkt.) – Zespół Szkół w Kobylance (opiekun Anna Brzezowska)

III miejsce ex aequo

- Mateusz Mazur (41 pkt.) – Zespół Szkół w Stróżówce (opiekun Marcin Juszczęć)

- Karol Proszak (41 pkt.) – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzeszynie (opiekun Barbara Abram)

- Justyna Ropczyńska (41 pkt.) – Zespół Szkół w Staszkówce (opiekun Monika Magiera)

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom szerokiej wiedzy ekologicznej!

Rolę gospodarza konkursu pełnił Zespół Szkół nr 1 w Bobowej, który z gościnnością przyjął uczestników konkursu.

Na zakończenie głos zabrała Pani Teresa Pres, która w imieniu Zarządu Oddziału LOP w Gorlicach podziękowała za organizację i wzorowe przeprowadzenie konkursu Panu Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej oraz komisji konkursowej.

Dyrektor szkoły Adam Urbanek podziękował swoim nauczycielom, opiekunom Szkolnych Kół LOP -  Pani Jolancie Połeć i Pani Magdalenie Bogusz za pomoc w przygotowaniu konkursu.

Nasze gimnazjum reprezentowały dwie uczennice – laureatki etapu gminnego: Gabriela Magiera i Martyna Wąs, obydwie z klasy 1b. Jak już wiemy, Gabrysia wygrała konkurs, natomiast Martyna uzyskała wynik 39 punktów i zajęła wysokie ósme miejsce.  Gratulujemy Wam dziewczyny! 

X Powiatowy Konkurs Ekologiczny.pptx