Aktualności‎ > ‎

Wycieczka na Pustki

opublikowane: 23 maj 2015, 11:27 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Wycieczka na Pustki

Uczniowie klasy specjalnej pod opieką pana dyrektora Adama Urbanka odbyli krótką wycieczkę 21 maja br. na Pustki w Gminie Łużna. Podczas wycieczki zapoznali się z historią oraz kulisami bitwy pod Gorlicami 2 maja 1915 roku.

Bitwa pod Gorlicami uchodzi za jedną z największych, a zarazem najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej. Walczyło w niej trzy armie: po jednej stronie armia niemiecka i austro-węgierska, a po drugiej armia rosyjska. Bitwa pochłonęła około 200 tysięcy ofiar – zabitych i rannych. Ćwierć miliona żołnierzy znalazło się w niewoli.  Bitwa ta zapamiętana została jako jedno z najbardziej krwawych starć I wojny światowej.

Dziś niemym świadkiem wydarzeń sprzed 100 lat są liczne cmentarze wojenne. Jest ich w gorlickiem blisko 90. Te malowniczo usytuowane, ciekawe architektonicznie cmentarze wojenne zostały wzniesione dla upamiętnienia poległych żołnierzy 3 armii walczących przez kilka miesięcy Wielkiej Wojny na terenie Ziemi Gorlickiej. 

W czasie zwiedzania gontyny i cmentarza wojennego uczniowie naszej szkoły spotkali się z żołnierzami z armii niemieckiej, węgierskiej i polskiej, którzy w ramach misji prowadzili prace konserwatorskie przy cmentarzu. Uczniowie pochwalili się znajomością tematu zwracając uwagę na fakt, że na terenie Gminy Bobowa znajdują się również cmentarze wojenne w Bobowej i Siedliskach.

W dniu 21.05.2015 o godz. 15:00 nastąpiło oficjalne zakończenie misji i złożenie flagi. Na ten akt żołnierze zaprosili bobowską młodzież. 

Zachęcam do zwiedzania tego pięknie odrestaurowanego miejsca i zapoznania się z historią regionu – dodaje na koniec dyrektor szkoły Adam Urbanek.


Pustki