Aktualności‎ > ‎

Wycieczka do pasieki w Stróżach

opublikowane: 14 maj 2016, 07:02 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Z wizytą u Bartnika

W słoneczny, majowy dzień (12.05)  dzieci z klasy 2a pod opieką nauczycieli: Agnieszki Święs i Jolanty Połeć oraz rodziców wybrały się na regionalną wycieczkę do Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach. W ostatnim czasie dzieci na zajęciach lekcyjnych poznawały życie pszczół i metody pozyskiwania miodu. Wycieczka do pasieki świetnie korespondowała z tematyką lekcyjną, poszerzyła i uzupełniła wiedzę uczniów z tego zakresu. 

Po muzeum oprowadzała grupę bardzo miła pani przewodnik, która ciekawie opowiadała o historii pszczelarstwa i zastosowaniu przeróżnych pszczelarskich akcesoriów. W kolekcji muzeum znajduje się ponad 100 uli: kłodowych, figuralnych, snozowych, ramkowych, niektóre wpisane są do rejestru zabytków. Dzieci oglądały je z dużym zainteresowaniem. Przy ulach figuralnych: "Św. Ambroży" i "Diabeł" poznały historię świętego Ambrożego - patrona pszczelarzy. W specjalnie do celów edukacyjnych przygotowanym, przeszklonym ulu podglądały pszczelą krzątaninę, obserwowały pracę pszczół i podział ról w pszczelej rodzinie. Dużą frajdą było rozpoznawanie poszczególnych pszczół takich jak: królowa matka, trutnie czy robotnice. 

Po zwiedzaniu pasieki nadszedł czas na ciepły posiłek i odpoczynek nad oczkiem wodnym w zaciszu drzew. Dzieci zjadły smaczną grillowaną kiełbaskę przyrządzoną przez rodziców oraz bawiły się na świeżym powietrzu. Na koniec zakupiły pamiątki w "Miodowej Spiżarni" i bezpiecznie wróciły do Bobowej. 

U Bartnika.pptx