Aktualności‎ > ‎

Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

opublikowane: 2 gru 2018, 09:38 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 7 gru 2018, 06:48 ]

Zwiedzanie Miejsc Pamięci

Dnia 28 listopada 2018 roku obydwie klasy 8 Szkoły Podstawowej w Bobowej wybrały się na bardzo ciekawą wycieczkę do szczególnych dla Polaków miejsc, a mianowicie do Oświęcimia i Wadowic.

W Oświęcimiu uczniowie pod opieką przewodnika zwiedzili obóz koncentracyjny Auschwitz I. W poszczególnych blokach obejrzeli wystawy stałe czyli fotografie dokumentalne, eksponaty historyczne takie jak: ubrania więźniarskie, prycze i inne sprzęty, w jakie były wyposażone pomieszczenia więźniarskie, rzeczy odebrane deportowanym Żydom. Następnie udali się do pobliskiego obozu Auschwitz II – Birkenau, gdzie zwiedzili baraki więźniarskie, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów.

Po tej dawce bolesnej historii udali się do Wadowic, aby zwiedzić Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Zwiedzając kolejne sale poznawali lub odkrywali na nowo życie, działalność i nauczanie wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II. Uczniom bardzo podobało się nowoczesne, multimedialne Muzeum z najważniejszą strefą – mieszkaniem Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat.

Kolejnym punktem programu edukacyjnej wycieczki była wizyta w kawiarni i degustacja wadowickich kremówek.

Mimo zimna, wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i pełni cennych informacji na temat historii Polski i Polaków.

Podczas wycieczki uczniami opiekowali się: Pani Lidia Łaś, Pan Andrzej Połeć i Pani Jolanta Połeć. 

Dwa dni wcześniej (26 listopada) te same miejsca zwiedzali uczniowie klasy 3a i 3b gimnazjum pod opiekę wychowawców.

 

Oświęcim i Wadowice