Aktualności‎ > ‎

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

opublikowane: 4 cze 2015, 06:50 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Oko w oko z przyrodą

2 czerwca br. uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią Dorotą Fryczek oraz nauczycielkami: Jolantą Połeć i Jolantą Wojtaczką pojechali na wycieczkę przyrodniczą do Ojcowskiego Parku Narodowego. 

Ojcowski Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych w Polsce i jednocześnie najmniejszy z nich.

W Ojcowie grupę przywitał sympatyczny przewodnik, który prowadził uczniów szlakiem turystycznym opisując ojcowski krajobraz, bogatą florę i faunę, jak również interesującą przeszłość archeologiczną. Uczniowie dzielnie wędrowali krętymi, malowniczymi ścieżkami wśród wszechobecnych drzew i skał wapiennych. Towarzyszyła im piękna słoneczna pogoda.

Weszli na szczyt Góry Chełmowej, gdzie zwiedzili największą i najdłuższą jaskinię w Ojcowskim Parku Narodowym - Grotę Łokietka, w której mieli okazję trochę się schłodzić, bo temperatura w jaskini utrzymuje się przez cały rok na jednym poziomie ok. 7-8oC. W jaskini podziwiali szatę naciekową i latające nietoperze. W Ojcowie odwiedzili też Muzeum Przyrodnicze i zobaczyli film 3D na temat powstania i działalności Ojcowskiego Parku Narodowego.

Na trasie zobaczyli najlepiej zachowany zamek na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej - Zamek w Pieskowej Skale oraz widowiskową skałę - Maczugę Herkulesa.  

Dzieci zakupiły pamiątki, a w drodze powrotnej zatrzymały się na ciepły posiłek. Z wycieczki wróciły zmęczone, ale pełne wrażeń i świadomości środowiskowej. 

Ojcowski Park Narodowy