Aktualności‎ > ‎

Wychowanie przedszkolne

opublikowane: 16 kwi 2020, 13:25 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Wychowanie przedszkolne – tak, wcześniejsze posyłanie dziecka do szkoły – nie.

Wielu rodziców często zadaje mi, jako Dyrektorowi Szkoły, pytanie czy warto zapisać dziecko do przedszkola lub wcześniej posłać  do szkoły? Wychowanie przedszkolne niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i rodzica, dlatego też zawsze zachęcam i namawiam  rodziców do podjęcia decyzji o zapisaniu dziecka do przedszkola. Uczęszczanie dziecka do przedszkola od najmłodszych lat wspiera nie tylko jego rozwój społeczny, intelektualny i emocjonalny, ale ma również szereg innych zalet. Natomiast wcześniejsze posyłanie dziecka do szkoły nie zawsze wiąże się z pozytywnymi skutkami dla dalszego jego rozwoju i często nie przekłada się na wysokie wyniki w nauce w kolejnych latach. Zachęcam rodziców do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym szczegółowo opisano korzyści związane z zapisaniem dziecka do przedszkola:

ZALETY PRZEDSZKOLA- KORZYŚCI DLA DZIECKA Z UCZĘSZCZANIA DO PRZEDSZKOLA.

       Edukacja    przedszkola jest ważna dla rozwoju dziecka i nie można jej zaniedbywać. Przedszkole ma mnóstwo zalet i może pomóc dziecku w zdobyciu doświadczeń, o jakie w domu trudno.

Rozwój społeczny

Przedszkole dla dzieci to nic innego jak trening socjalizacji, czyli uspołecznianie. I to nie tylko dla jedynaków. Zasady obowiązujące w kontaktach z ludźmi musi poznać każdy przedszkolak. To tu maluch ma okazję poczuć, co znaczy naprawdę wygrać, przegrać, podzielić się. Zabawy w grupie lepiej niż jakiekolwiek tłumaczenie pozwala zrozumieć na czym polega współdziałanie.  Nawet przy najzwyklejszym budowaniu z klocków widać korzyści płynące z podziału pracy, wzajemnych ustępstw, cierpliwego czekania.  To świetna szkoła kompromisu.

Rozwój intelektualny

W przedszkolu dziecko uczy poprzez zabawę. Jest to podstawowa aktywność podczas której  dziecko ma wiele okazji do rozwinięcia skrzydeł  wyobraźni. Przedszkole rozwija wiedzę o świecie, zainteresowania tym światem. Dziecko poznaje zjawiska przyrodnicze, kolory, kształty, zawody i ich znaczenie. To właśnie tu dziecko po raz pierwszy styka się ze sztuką, ma szansę ją poznać i zrozumieć, wtedy też mogą ujawnić się talenty.  W przedszkolu dziecko zyska umiejętności takie jak: zdolność słuchania, umiejętność wyrażania myśli, reagowanie na środowisko zewnętrzne. Choć brzmi to banalnie, przedszkole naprawdę poszerza horyzonty.

Rozwój emocjonalny

Dziecko odkrywa wachlarz emocji i uczuć. Ponadto przyzwyczaja się spędzać czas poza swoją rodziną, rozwija poczucie niezależności oraz umiejętności gwarantujące niezależność. Buduje stabilizację a wraz z nią poczucie bezpieczeństwa.

Rozwój językowy

Dziecko uczy się porozumiewać z innymi przy pomocy zdań w miarę jak jego zdolności językowe rozwijają się. Dziecko uczy się jak  wyrażać siebie za pomocą słów, uczy się słuchać. Ponadto już od najmłodszych lat ma możliwość nauki języka obcego i w ten sposób poszerza swoje kompetencje językowe. W przedszkolu diagnozowana jest wymowa i kompetencje językowe i w razie  konieczności dziecko korzysta z terapii logopedycznej.

Rozwój ruchowy

W przedszkolu dziecko rozwija się w aspekcie psychoruchowym. Zajęcia takie jak gimnastyka, rytmika, tańce, zawody sportowe na pewno przyczyniają  się do tego. Oprócz tego ćwiczą sprawność manualną, która stanowi podstawę późniejszej nauki pisania. Zajęcia ruchowe ćwiczą sprawność ruchową, kondycję fizyczną, ale również rozładowują energię.

Przedszkole to także wstęp do samodzielności. Rodzice nie zawsze pozwalają na taką samodzielność w domu.  Bo będzie za długo trwało, bo mama czy tata zrobi to lepiej. W przedszkolu maluch musi sam zjeść, napić się, zawiązać buty, zapiąć kurtkę. To tu dziecko uczy się podstawowych nawyków  higienicznych i utrzymania porządku koło siebie.

Przedszkole jak sama nazwa wskazuje, jest miejscem, w którym dziecko zostaje przygotowane do szkoły. Przedszkole przynosi korzyści rodzicom – mają możliwość spotkań z innymi rodzicami, specjalistami, otrzymać wsparcie, pomoc psychologiczno –pedagogiczną.

 

Źródło: http://www.mp9czest.szkolnastrona.pl/index.php?c=page&id=132