Aktualności‎ > ‎

Wolontariat

opublikowane: 6 mar 2018, 12:54 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej
Szkoła Podstawowa w Bobowej 
promuje wolontariat

Zakończenie pierwszego semestru jest dobrą okazją do podsumowania działań Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w Szkole Podstawowej w Bobowej. 

Opiekunowie  wraz z wolontariuszami, którzy wyrazili chęć  bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka, przez cały rok organizują różne akcje charytatywne. Współpracują również z wolontariatem z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej. Przez swoją działalność nawiązują kontakt ze szpitalami, domami pomocy społecznej, fundacjami, domami dziecka oraz wieloma innymi instytucjami. Od początku roku szkolnego wolontariuszom udało się wziąć udział w następujących przedsięwzięciach:


- Zbiórka dla dzieci z Oddziału Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu.

- Marzycielska Poczta”- to akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci, dla których takie przesyłki są bezcennym wsparciem w walce z chorobą. W akcję włączyła się duża liczba szczególnie młodszych dzieci. Dlatego też zebrała się ogromna ilość kartek, listów i rysunków, które wysłaliśmy do trójki dzieci wybranych przez uczniów.

- Gościnny występ zespołu „Perła z Ukrainy”. Dzieciom towarzyszyli: nauczyciele z polskiej szkoły na Ukrainie oraz ksiądz Krzysztof Panasowiec, z pochodzenia Polak,  który od 25 lat pracuje na Ukrainie. Tam odbudowuje kościoły (w Kałuszu, Dolinie i Bolechowie), obecnie buduje przedszkole przy parafii. Uczniowie włączyli się hojnie w zbiórkę pieniężną dla zespołu „Perła”.

- Wolontariusze odwiedzili Podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. Ojca Pio w Mogilnie, gdzie brali udział w organizacji Zabawy Andrzejkowej.

- Zorganizowanie dyskoteki Andrzejkowej oraz przygotowanie i przeprowadzenie zabaw dla młodszych dzieci.

- „Zostań Świętym Mikołajem” – wolontariusze zbierali maskotki, puzzle, książki i inne zabawki, które przekazali potrzebującym dzieciom przez „Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym”.

- Mikołajki szkolne – uczniowie przebrani za św. Mikołaja częstowali wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły symbolicznymi lizakami.

- Zbiórka pieniężna na rzecz chorego mieszkańca naszej gminy. Jego leczenie wymaga kosztownego leku.

- Akcja „Góra Grosza” - zbieranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego.

- „Makulatura na misyjne studnie”. Dzięki pozyskanym środkom ze zbiórki makulatury będzie można zbudować studnie: w Kamerunie, Ugandzie i Czadzie.

- Wspólna wizyta wolontariatów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Szkoły Podstawowej w Bobowej. Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia wolontariusze obu szkół udali się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Białej Niżnej, by spędzić popołudnie z mieszkańcami ośrodka. Seniorzy z radością i wdzięcznością przyjęli młodych wolontariuszy, od których otrzymali pierniki oraz stroiki i dekoracje świąteczne.

- Tuż przed Świętami wolontariusze udali się z wizytą do ucznia, który uległ poważnemu wypadkowi, by złożyć mu życzenia poprawy stanu zdrowia oraz sił i wytrwałości dla jego rodziny. Wolontariusze przygotowali paczkę przydatnych prezentów. Nie zabrakło też paczki z listami pisanymi przez dzieci. 

- Wspólnie z innym szkołami braliśmy udział w przygotowaniu 26. Finału „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” w Bobowej. Z naszej szkoły do przygotowania tej akcji włączyli się wolontariusze, uczniowie występujący na scenie, opiekunowie wolontariuszy, nauczyciele przygotowujący scenariusz, dekorację, nagłośnienie i oświetlenie. Dzięki współpracy tak wielu osób udało się ustanowić kolejny rekord. Wolontariusze z Bobowej uzbierali w tym roku kwotę 28 258,66 zł.

- Zorganizowanie Balu Karnawałowego. Zadbaliśmy o wystrój sali, oprawę muzyczną, przygotowanie zabaw i konkursów dla uczniów. Ostatnia część balu rozpoczęła się od poloneza w wykonaniu uczniów gimnazjum. Rada Rodziców zadbała o przygotowanie bufetu dla uczniów.

- Kolęda Misyjna – uczniowie z naszej szkoły już kolejny rok włączyli się w to dzieło pomocy. W naszej parafii wyruszyło 25 grup pod opieką wychowawców, nauczycieli i rodziców.

-   Udział w „Orszaku Trzech Króli”.

-  Uczniowie kl. III a SP wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Janus zorganizowali akcję zbiórki karmy i akcesoriów dla bezdomnych psów ze schroniska w Starym Sączu. Dzieci same przygotowały i rozwiesiły w całej szkole plakaty, a następnie odwiedziły podopiecznych schroniska, wręczając karmę i zebrane akcesoria.

- Zbiórka zakrętek dla niepełnosprawnego chłopca.

Wolontariusze wraz z opiekunami Szkolnego Koła Wolontariatu bardzo serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przeprowadzenie akcji charytatywnych i zachęcają do bezinteresownej pracy na rzecz innych osób.  


Wolontariat.pptx