Aktualności‎ > ‎

Wesele żydowskie

opublikowane: 11 cze 2013, 16:54 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 11 cze 2013, 16:59 ]

„Jak Cadyk córkę wydawał”

8 i 9 czerwca 2013 r. obchodziliśmy Dni Bobowej z kulturą żydowską. Uczestniczyliśmy w inscenizacji wesela żydowskiego z 1931 roku „Jak Cadyk z Bobowej córkę wydawał”. Wydarzenie to przygotowane zostało zarówno wówczas jak i teraz z wielkim rozmachem.

W sobotę zapoznawaliśmy się z historią Żydów przygotowując się w ten sposób do niedzielnych wydarzeń.  W niedzielę po południu przyjechał do Bobowej pociąg retro przywożąc z Tarnowa Młodą Parę i gości weselnych. Cały orszak wyruszył ze stacji Bobowa pod synagogę, gdzie nastąpiła ceremonia zaślubin. Następnie  przenieśliśmy się na bobowski rynek, gdzie miała miejsce dalsza część imprezy: inscenizacja wesela, tańce, koncerty. W inscenizacji wesela wzięli udział aktorzy Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie oraz statyści czyli młodzież szkolna w przebraniu żydowskim.

Statystami byli również uczniowie naszej szkoły, którzy w godzinach przedpołudniowych udali się pod opieką pana Dariusza Włodarza i pana Szymona Patera do Tarnowa, skąd wrócili oryginalnym pociągiem z epoki towarzysząc  Parze Młodej  w podróży do Bobowej i zaślubinach.

Oglądając zdjęcia przeżyjmy to jeszcze raz!

Wesele żydowskie