Aktualności‎ > ‎

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

opublikowane: 22 cze 2012, 06:54 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 23 cze 2012, 02:24 ]
    

Światowy Dzień Ochrony Środowiska


        22 czerwca 2012 r. w Zespole Szkół nr 1 w Bobowej odbył się uroczysty apel z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Pani Grażyna Kurzawa - przedstawicielka Stowarzyszenia "Ligi Ochrony Przyrody" Oddział Gorlice i Pan Stanisław Siedlarz - przewodniczący Rady Gminy.
        Grupa uczniów ze szkoły podstawowej ubrana w zielone koszulki przygotowała pod opieką Pani Magdaleny Bogusz apel ekologiczny pt. "Jak uczyliśmy Damiana szanować przyrodę". Młodzież przy akompaniamencie Pana Łukasza Kruczka wykonała piosenki o tematyce przyrodniczej. Pani Teresa Pres - opiekunka  LOP-u w naszej szkole przedstawiła wyniki działań ekologicznych w roku szkolnym 2011/12.
        Podczas apelu wręczono uroczyście dyplomy i nagrody uczniom i nauczycielom wyróżnionym w akcji ekologicznej prowadzonej w ciągu roku szkolnego przez siostrę Filipinę i nauczycieli naszej szkoły. Wielkie brawa zebrała siostra Filipina - inicjatorka tejże akcji. Uczniowie zajmowali się zbiórką surowców wtórnych takich jak puszki, butelki i zakrętki. Większość klas zaangażowało się w zbiórkę wyżej wymienionych surowców. Zestawienie zebranych surowców znajduje się w zakładce: ekologiczne sukcesy uczniów. Podziękowania należą się Pani Ewie Podobińskiej, która odprowadzała zebrane zakrętki do Krakowa. Dzięki nim chore dziecko może liczyć na wózek inwalidzki. Pan dyrektor Adam Urbanek zapowiedział, że akcja ekologiczna będzie kontynuowana w przyszłym roku.
        Światowy Dzień Ochrony Środowiska obchodzony jest od 1972 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych, zwracając uwagę na bardzo wysoki stopień degradacji środowiska, uznała za niezbędne uprzytomnienie ludziom, że nie są jedynym gatunkiem na Ziemi. Każdego roku dzień 5 czerwca będzie przypominał o ważności przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan. 5 czerwca to również Ogólnopolski Dzień Bez Torebki Foliowej. To doskonały moment, aby powiedzieć sobie, że właśnie od dziś nie będę brać foliowych reklamówek ze sklepów. A zakupy zapakuję do przyniesionej ze sobą wielorazowej, lnianej lub bawełnianej torby, czy też do plecaka. Jest to również czas na to, aby złożyć życzenia naszej Ziemi:
Moja Ziemio ukochana
życzę słońca Ci od rana
czystej wody i powietrza
żebyś była coraz „lepsza”.
Pięknych pól i czystych lasów,
trochę chmurek, śpiewu ptaków,
pięknych kwiatów letnią porą
boś Ty naszą jest podporą.
Bardzo wszyscy Cię kochamy
i się bardzo postaramy,
by najmniejszy skrawek Twój
czysty był, jak wody zdrój.

        Wszyscy możemy pomóc Ziemi. Wystarczy, że postaramy się wcielić w życie następujące hasła:
  • "Pustej sali mrok nie szkodzi, więc gaś światło, gdy wychodzisz!"
  • "Szukaj rady na odpady!"
  • "Szanuj zieleń, boś nie jeleń!"
  • "Zamiast działać na swą szkodę, szanuj zawsze prąd i wodę!"
  • "Lej mniej wody do czajnika, bo oszczędność stąd wynika!"
  • "Gazu, węgla mądrze użyj, by starczyło ich na dłużej!"

    Dzień Ziemi.pptx