Aktualności‎ > ‎

Sprzątanie świata

opublikowane: 2 kwi 2019, 10:55 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 4 kwi 2019, 09:28 ]
W miniony piątek uczniowie posprzątali przydrożne rowy 
w naszym mieście

„Sprzątanie świata” to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega ona na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Akcja „Sprzątanie świata” wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbyła się w marcu.

W Polsce akcja „Sprzątanie świata” odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczą jako wolontariusze: harcerze, młodzież szkolna, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm (wolontariaty pracownicze) oraz niezrzeszeni młodzi i dorośli.

W marcu tego roku do akcji „Sprzątania świata” przyłączyła się też nasza szkoła. Uczniowie klas szóstych i siódmych szkoły podstawowej oraz klas trzecich gimnazjum przeszli ulicami Bobowej zbierając do worków przydrożne śmieci wyrzucone przez niechlujnych przechodniów. Akcja ta była dla uczniów swoistą lekcją poszanowania środowiska.

Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.   


Sprzątanie świata