Aktualności‎ > ‎

Spektakl "Gramatyka polska"

opublikowane: 22 kwi 2016, 00:31 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 22 kwi 2016, 01:18 ]

Nietypowa lekcja języka polskiego

W czwartek, 21 kwietnia na sali gimnastycznej uczniowie gimnazjum, a następnie uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej obejrzeli godzinny spektakl pt. "Gramatyka polska" w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej PRO-ART-KRAK z Krakowa. Program stanowił uzupełnienie wiedzy z języka polskiego i dotyczył odmiennych i nieodmiennych części mowy oraz części zdania. 

Z dużą dozą humoru i w zajmujący sposób krakowscy artyści: Wojciech Habela i Jacek Lecznar zaprezentowali utwory znanych polskich twórców, m.in. Aleksandra Fredry "Paweł i Gaweł", Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Skumbrie w tomacie", bajkę Ignacego Krasickiego "Kruk i lis", śmieszny wierszyk "Dziesiecioro cyberniątek" czy też poważny utwór Jana Kochanowskiego "Czego chcesz od nas, Panie". Aktorzy recytując te utwory wprowadzali kolejne części mowy czyli czasownik, liczebnik czy zaimek. 

Na przygotowanych planszach aktorzy przypinali kolejne części mowy klasyfikując je na odmienne i nieodmienne. Zajęli się też częściami zdania. Na koniec zaangażowali do działania wybranych uczniów, którzy mieli za zadanie prawidłowo sklasyfikować wyrazy. 

Miejmy nadzieję, że po tej nietypowej lekcji polskiego części mowy i części zdania wszystkim weszły do głowy. 

Spektakl gramatyczny.pptx