Aktualności‎ > ‎

Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS i Uzależnieniach

opublikowane: 5 gru 2018, 10:26 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Emilia Romańska zdobyła wyróżnienie

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Liczne kampanie i akcje odbywające się w tym czasie upowszechniają wiedzę o wirusie HIV i chorobie AIDS. 3 grudnia 2018 w auli Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego odbyła się Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS i Uzależnieniach, której organizatorem była Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gorlicach.

Według statystyk UNAIDS na świecie żyje prawie 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. Jest to epidemia, o której wciąż ciężko rozmawiać, chorzy spotykają się z niezrozumieniem, brakiem tolerancji i strachem. Ważnym elementem Światowego Dnia Walki z AIDS jest szerzenie wiedzy o profilaktyce choroby. Dzień ten ma informować i edukować, a także manifestować solidarność z osobami z HIV i AIDS oraz ich rodzinami. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gorlicach od lat organizuje konkursy wiedzy o AIDS i Uzależnieniach. W tegorocznej olimpiadzie wzięło udział 30 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe i  ponadgimnazjalne powiatu gorlickiego. Sesję otworzyła witając uczestników Jadwiga Wojtowicz -  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach. W sesji oprócz młodzieży i jej opiekunów uczestniczyli: starosta gorlicki Maria Gubała, burmistrz Gorlic Rafał Kukla, oraz wójtowie gmin: Ropa – Karol Górski, Uście Gorlickie – Zbigniew Ludwin, Moszczenica – Jerzy Wałęga.

Komisja w składzie: Aneta Honek (PSSE w Gorlicach), Joanna Tenerowicz-Napora (Starostwo Powiatowe w Gorlicach), Grażyna Rychlicka-Schirmer (Dyrektor CTU w Gorlicach), Piotr Gajda (Wydział Oświaty, Kultury i Sportu UM w Gorlicach), asp. sztab. Grzegorz Szczepanek (oficer prasowy KPP w Gorlicach) sprawdzała prace i wyłoniła laureatów. Po ogłoszeniu wyników nagrody laureatom wręczała starosta Maria Gubała oraz wójt Gminy Moszczenica Jerzy Wałęga.

W swoim wystąpieniu, starosta dziękowała organizatorom za przeprowadzenie konkursu i sesji: AIDS i uzależnienia to bardzo ważne ale równocześnie trudne tematy, o których często nie umiemy po prostu rozmawiać w domach. Dziękuję, że wspieracie Państwo w tym temacie rodziców oraz szkoły. Gratuluję laureatom olimpiady oraz dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom.

Starostwo Powiatowe co roku wspiera tę edukacyjną akcję fundując nagrody laureatom. 

Lista zwycięzców:

szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce – Daniel Gucwa – ZS Nr 1 w Gorlicach
II miejsce – Magdalena Baran – LO w Bieczu
III miejsce – Aneta Magiera – ZSO w Bobowej
wyróżnienia: Natalia Wałęga – ZSZ w Bieczu, Agnieszka Cieśla I LO w Gorlicach

szkoły podstawowe
I miejsce – Bartłomiej Roman – ZSP w Wysowej Zdroju
II miejsce – Weronika Deć – MZS Nr 6 w Gorlicach
III miejsce – Julia Wojtaszek – SP w Uściu Gorlickim
wyróżnienia: Emilia Romańska SP w Bobowej,
Justyna Wójcik SP w Bystrej

Poziom wiedzy i przygotowania uczestników organizatorzy zgodnie uznali za bardzo wysoki i wyrazili nadzieję, że zgromadzona w auli CKPiU młodzież stanie się w środowisku rówieśników czołówką w szerzeniu świadomości i zagrożeń związanych z AIDS oraz w propagowaniu bezpiecznych zachowań pozwalających uniknąć zakażenia wirusem HIV.

Prelegentami sesji byli: Grażyna Przeźmińska – wojewódzki koordynator Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV (WSSE w Krakowie) z wykładem pt. „Co warto wiedzieć o HIV i AIDS?”, lek. med. Aleksander Wójcik – specjalista chorób zakaźnych (Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach) z wykładem pt. „HIV/AIDS a uzależnienia – fakty i mity”, asp. szt. Karolina Gurba – specjalista ds. Profilaktyki Społecznej KPP w Gorlicach z wykładem pt. „Odpowiedzialność nieletnich, konsekwencje prawne stosowania środków psychoaktywnych”, Tomasz Gubała – prezes Fundacji Wspomagającej Wychowanie ARCHEZJA w Skale z wykładem pt. ”Wolność i odpowiedzialność”. W przerwach pomiędzy wystąpieniami prelegentów wystąpiła młodzież z I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach.

Tekst: Starostwo Powiatowe w Gorlicach


Olimpiada o AIDS