Aktualności‎ > ‎

Obchody Dnia Patrona Szkoły

opublikowane: 10 mar 2020, 07:48 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Dzień Patrona Szkoły 
czyli święto nauki, 
zdobywania doświadczeń 
i osiągania ambitnych celów

 

9 marca 2020 r. obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Bobowej Dzień Patrona Szkoły - Stanisława Staszica. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele parafialnym. Mszę św. celebrował katechizujący w naszej szkole ks. Proboszcz dr Marian Chełmecki.

Druga część uroczystości odbywała się na hali sportowej przy naszej szkole. Tam w odświętnych strojach zgromadziła się cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele i obsługa szkoły. Dyrektor szkoły Adam Urbanek powitał przybyłych gości.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Poseł na Sejm Patryk Wicher, Starosta Powiatu Gorlickiego Maria Gubała, Członek Zarządu Powiatu Gorlickiego Jerzy Nalepka, Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Molendowicz, Radni Gminy Bobowa, Proboszcz Parafii Bobowa ks. Marian Chełmecki, dyrektorzy szkół ościennych, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły wraz z byłym dyrektorem szkoły Janem Potoczkiem oraz rodzice. Co roku zapraszamy na to święto gościa specjalnego, wybitnego absolwenta naszej szkoły, który odniósł sukces w dziedzinie nauki. W tym roku gościem honorowym był dr n. med. Stanisław Potoczek – hematolog, bobowianin z urodzenia, wrocławianin z wyboru.

Uroczystość na hali rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu szkoły. Słowem wstępu dyrektor szkoły Adam Urbanek wspomniał o osiągnięciach naszych uczniów w konkursach przedmiotowych i o wolontariacie w naszej szkole. Podziękował Burmistrzowi Bobowej za doposażenie pracowni lekcyjnych w sprzęt komputerowy oraz remonty przeprowadzone w ostatnim roku szkolnym.  

Następnie, aby uczcić pamięć  Stanisłąwa Staszica – wielkiego Polaka i Patrona Szkoły, uczniowie kl. 7a zaprezentowali scenki z jego życia. Klimat i charakter epoki oświecenia przybliżyły: scenografia, gra aktorów oraz występy wokalne i taneczne.  

Ważnym punktem programu był wywiad z gościem honorowym, wybitnym  absolwentem naszej szkoły doktorem Stanisławem Potoczkiem - adiunktem w Katedrze i Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku AM we Wrocławiu. Wywiad przeprowadzili: dyrektor szkoły Adam Urbanek i uczennica Roksana Szczepanek.  

W wywiadzie absolwent podzielił się z nami swoimi wspomnieniami z czasów szkolnych. Ciepło wspominał swoją pierwszą wychowawczynię Panią Genowefę Gajczewską. Jego ulubionym przedmiotem była biologia. Nie lubił fizyki, ale musiał się jej nauczyć, aby móc zostać lekarzem. Z sentymentem wypowiadał się o bobowskim liceum, które ukończył w 1982 roku. W 1988 ukończył z wyróżnieniem wydział lekarski Wrocławskiej Akademii Medycznej. Opowiadał o obecnych możliwościach leczenia wielu chorób i zachęcał do bycia dawcą szpiku kostnego. Radził uczniom, by robić w życiu to, co się lubi. Mówił, że warto się uczyć. Na zakończenie zaznaczył, że we Wrocławiu czuje się bardzo dobrze, brakuje mu tam tylko "atmosfery Bobowej". Chętnie przyjeżdża do Bobowej, bo ma tu rodzinę i jest to dla niego miejsce na „reset”, odnowienie sił.  

Goście w swoich wystąpieniach składali gratulacje na ręce dyrekcji szkoły z okazji obchodzonego święta. Pan Poseł Patryk Wicher w swojej wypowiedzi niósł wielkie przesłanie, a mianowicie zachęcał do oddawania szpiku kostnego bądź do krwiodawstwa.

Pani Starosta Maria Gubała mówiła, że warto się uczyć, bo to jest inwestycja w przyszłość. Dziękowała nauczycielom, że z zaangażowaniem i pasją prowadzą młodzież, wskazują drogę w dojrzałość, wyławiają i rozwijają talenty, życzyła satysfakcji ze swojej pracy kształtowania młodego pokolenia.

Kolejnym mówcą był Pan Burmistrz Wacław Ligęza: Ja chciałem przede wszystkim bardzo serdecznie pogratulować panu doktorowi wstąpienia oficjalnie do klubu wybitnych absolwentów tej szkoły. Bardzo się cieszę, że zechciał pan przyjąć to zaproszenie i tu dzisiaj przyjechać z różnych względów. Tym względem jest to, że młodzi mogą brać wzorce z tak znamienitych osób. I dziękuję za to piękne przesłanie czyli dawanie części siebie innym,  mówimy o krwiodawstwie i oddawaniu szpiku kostnego (…).

Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Molendowicz podkreśliła, że nasz wybitny absolwent wśród pacjentów cieszy się opinią fantastycznego specjalisty i dobrego, skromnego człowieka.

Na koniec były dyrektor naszej szkoły Pan Jan Potoczek przytoczył historię nadania imienia Stanisława Staszica naszej szkole w roku 1974.

Po przemowach nadszedł czas, aby wręczyć imienne statuetki olimpijczykom i wyróżnionym uczniom. Corocznie dokonują tego zaproszeni goście.

Ostatni punkt programu to życzenia i kwiaty od męskiej części społeczności dla wszystkich kobiet z okazji Dnia Kobiet.

Uroczystość Dnia Patrona przygotowali: Lidia Łaś, Ewa Podobińska, Małgorzata Molendowicz, Patrycja Kruczek, Łukasz Kruczek, Dorota Rysiewicz, Maria Ziomek, Aleksandra Sokołowska, Jadwiga Wiejaczka, Andrzej Połeć, Marta Niepsuj, Paweł Popardowski, obsługa szkoły.

.

Dzień Patrona Szkoły