Aktualności‎ > ‎

Konkurs "Marzanna Małopolska"

opublikowane: 21 mar 2015, 13:49 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej


Marzanna

Uczniowie naszej szkoły wykonali marzanny pod kierunkiem pani Barbary Pater i wystawili je do konkursu "Marzanna Małopolska". Konkurs ten przeprowadzono pod honorowym patronatem Marszałka Małopolskiego - Marka Sowy. Organizatorem konkursu było Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. 
Cele konkursu: kultywowanie tradycji regionalnych, rozwijanie kreatywności, wyobraźni plastycznej, zdolności manualnych, 
a także promocja kultury ludowej województwa małopolskiego. 

W konkursie wzięło udział 146 prac z województwa małopolskiego. Wśród nagrodzonych znalazły się też prace wykonane przez naszych uczniów:
Jan Święs kl. IVb  - II miejsce
Ireneusz Ziomek kl. VIa - II miejsce
Kinga Fyda kl. IVa  - wyróżnienie
Olga Święch kl. IVb - wyróżnienie

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 19 marca br. w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Nagrody wręczał Starosta Powiatu Gorlickiego Karol Górski i kierownik skansenu Leszek Brzozowski. Po wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy konkursu w kolorowym orszaku ze swoimi marzannami przemaszerowali nad rzekę Ropę. Tam pod okiem strażaków marzanny zostały spalone, co symbolizowało odejście zimy i powitanie wiosny. Następnie uczestnicy zostali poczęstowani kiełbaskami z grilla i gorącą herbatą. 
W wiosennych humorach powrócili do swoich szkół. 

Komentarz dyrektora szkoły Adama Urbanka: Cieszę się, że nasi uczniowie podjęli temat konkursu i w ten sposób wspierają inicjatywę pogórzańską, kultywują tradycje regionalne. Gratuluję uzyskania tak wysokich miejsc w gronie małopolskim. 

Marzanna