Aktualności‎ > ‎

Kolęda misyjna

opublikowane: 27 gru 2016, 11:05 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 19 sty 2017, 09:13 ]

„Jezucristopa sutimpim”

Kolędnicy misyjni to dzieci, które pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych.  W tym dziele towarzyszą im katecheci, wychowawcy, nauczyciele, rodzice oraz młodzież i dorośli z parafialnych grup i stowarzyszeń. Tegoroczne hasło kolędy misyjnej: „Jezucristopa sutimpim” wzięte jest z języka keczua, którym posługują się m.in. Indianie peruwiańscy. Oznacza ono dosłownie: „W imię Chrystusa” i nawiązuje do 25-lecia posługi misyjnej w Peru księży z diecezji tarnowskiej.

Mali misjonarze zostali rozesłani w drugi dzień świąt podczas Mszy św. o godz. 11.30, a było ich niemało, bo aż 23 grupy. 

By wizyta małych misjonarzy była owocna dla nich samych i dla przyjmujących ich osób, całe przedsięwzięcie należało przygotować bardzo starannie. Przygotowaniem dzieci zajęły się siostra Rozaria i katechetka pani Lucyna Hartig. Najpierw dzieci poznawały kraje misyjne uwrażliwiając się na potrzeby rówieśników z tych krajów, następnie przygotowywały sobie stroje kolędnicze, gwiazdę, skarbonkę, uczyły się przydzielonych ról, aż wreszcie prezentowały przygotowaną scenkę wędrując do naszych domów i mieszkań 27 grudnia nie zważając na trudne warunki pogodowe tegoż dnia. W scence oglądaliśmy zarówno postaci z szopki jak i dzieci z krajów misyjnych, którym niesiemy materialną pomoc. Pamiątkę, którą otrzymaliśmy podczas kolędy potraktujmy jako symbol wdzięczności właśnie tych dzieci, którym przyszliśmy z pomocą.

Kolędnicy przyszli też i po to, aby nam przypomnieć, że Chrystus narodził się dla nas wszystkich, również dla tych, którzy Go nie znają lub znają tylko powierzchownie. Zebrana przez dzieci kwota, choć pokaźna nie jest tutaj najważniejsza. Ważna jest radość, że można pomóc wielu rówieśnikom w krajach misyjnych. Ważny jest fakt, że sami kolędnicy misyjni poprzez wspólne kolędowanie mogą przybliżyć się do Chrystusa i Kościoła. 

Przy tej okazji dziękujemy wszystkim za miłe przyjęcie do swoich domów, docenienie prezentowanej scenki i złożoną ofiarę do skarbonki. 

Kolęda misyjna.pptx