Aktualności‎ > ‎

Ewakuacja, niepodległość i pierwsza pomoc

opublikowane: 8 cze 2018, 11:25 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

3 w 1 czyli 
próbna ewakuacja, 

apel niepodległościowy 

i pierwsza pomoc przedmedyczna

Dnia 8 czerwca br. przeprowadziliśmy w szkole próbną ewakuację. Na sygnał dźwiękowy wszyscy uczniowie i nauczyciele opuścili sale lekcyjne kierując się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego. Miejscem zbiórki był plac szkolny. Dyrektor szkoły Pan Adam Urbanek podkreślił, że cała ewakuacja trwała trzy minuty, a uczniowie wraz z opiekunami opuszczali budynek szkoły sześcioma wyjściami ewakuacyjnymi. Za zorganizowanie planu ewakuacji odpowiedzialny był Pan Łukasz Kruczek.

Zgromadzenie całej społeczności szkolnej w jednym miejscu stało się okazją do zorganizowania patriotycznego apelu z okazji stuletniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas apelu w obecności sztandaru szkoły odśpiewano hymn państwowy oraz odczytano nazwiska osób pochodzących z Bobowej, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Apel przygotowała Pani Ewa Potoczek. Zebranie wszystkich uczniów na placu szkolnym było również okazją do zrobienia wspólnego zdjęcia w barwach biało-czerwonych.

Trzecim punktem programu była prelekcja dotycząca pierwszej pomocy przedmedycznej. Na plac szkolny wjechała karetka Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach. Ratownicy medyczni Pan Mariusz Łaś i Pan Stanisław Domin opowiadali o swojej pracy, udzielali informacji na temat numerów alarmowych oraz wyposażenia karetki. Najmłodsze dzieci mogły zobaczyć pojazd ratowniczy od wewnątrz. 

Po prelekcji, na świetlicy szkolnej odbył się III Gminny Konkurs "Pierwsza Pomoc". Każdą szkołę mogło reprezentować 2 uczniów. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem teoretycznym - pisali test, a potem praktycznym - udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym i odpowiadali na pytania ratowników.


Wyniki konkursu


Klasyfikacja indywidualna:

1 miejsce – Natalia Tokarz (SP Wilczyska)

2 miejsce – Aleksandra Zabielny (SP Wilczyska)

3 miejsce ex aequo 

- Kinga Bara (SP Bobowa)

- Andrzej Ćwiklik (SP Brzana)


Klasyfikacja szkół:

1 miejsce -  SP Wilczyska

2 miejsce - SP Bobowa  

3 miejsce -  SP Siedliska


Podczas podsumowania konkursu z-ca dyrektora szkoły Pani Danuta Tarasek podziękowała ratownikom za przyjazd, ciekawą prelekcję i pracę w komisji konkursowej. Pogratulowała uczniom dużej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i wręczyła okolicznościowe dyplomy. Opiekunem konkursu był Pan Łukasz Kruczek.

 

Ewakuacja.pptx