Aktualności‎ > ‎

Dzień Patrona Szkoły

opublikowane: 2 maj 2019, 00:52 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Polski pociąg do wolności”
czyli potrójne święto w naszej szkole:

Dzień Patrona Szkoły
45-lecie szkoły
Święto Konstytucji 3 Maja


30 kwietnia obchodziliśmy w szkole potrójne święto: Dzień Patrona Szkoły - Stanisława Staszica, jubileusz 45-lecie istnienia budynku szkoły oraz 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele św. Zofii. Mszę św. celebrował katechizujący w naszej szkole ks. proboszcz dr Marian Chełmecki, który tegoż dnia obchodził swoje imieniny, o czym pamiętali uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Druga część uroczystości odbywała się na hali sportowej przy naszej szkole. Tam w odświętnych strojach zgromadziła się cała społeczność szkolna. Dyrektor szkoły Adam Urbanek powitał przybyłych gości.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Poseł na Sejm Barbara Bartuś, Starosta Powiatu Gorlickiego Maria Gubała, Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Molendowicz, Radni Gminy Bobowa, Proboszcz Parafii Bobowa ks. Marian Chełmecki, Wizytator Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu Adam Skwarło, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa Beata Król, dyrektorzy szkół ościennych, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły wraz z byłym dyrektorem szkoły Janem Potoczkiem oraz rodzice. Goście w swoich wystąpieniach składali gratulacje na ręce dyrekcji szkoły z okazji obchodzonego święta.

Co roku zapraszamy na to święto gościa specjalnego, absolwenta naszej szkoły, który odniósł sukces w dziedzinie nauki. W tym roku gościem honorowym był dr inż. Paweł Małecki - pracownik Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Katedra Mechaniki i Wibroakustyki, (prywatnie syn naszego emerytowanego nauczyciela muzyki Andrzeja Małeckiego).

Uroczystość na hali rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i hymnu szkoły, po czym uczniowie kl. 3b gimnazjum zaprezentowali krótką inscenizację pt. „Polski pociąg do wolności” poświęconą Patronowi Szkoły i wydarzeniom narodowowyzwoleńczym w dziejach Polski. Program ubogaciły piosenki patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego prowadzonego pod kierunkiem Patrycji i Łukasza Kruczków oraz taniec dzieci z klasy 1c.

Prezentacja multimedialna „Nasza szkoła w słowach i obrazach” przygotowana przez Dariusza Włodarza pokazała pracę szkoły i osiągnięcia naszych uczniów w różnych obszarach życia w ostatnich 5 latach.

Kolejnym punktem programu był wywiad z gościem honorowym, wybitnym  absolwentem naszej szkoły dr Pawłem Małeckim poprzedzony prezentacją jego postaci przez byłego wychowawcę Pana Pawła Popardowskiego. W wywiadzie absolwent podzielił się z nami swoimi wspomnieniami z czasów szkolnych. Mile wspominał swojego wychowawcę - nauczyciela wychowania fizycznego za wdrożenie sportu w jego życie, nauczycieli: biologii, geografii, chemii, matematyki za humor podczas lekcji, wpojenie mu pasji do nauki, podróży i poznawania świata. Przyznał, że lubił wszystkie przedmioty szkolne za wyjątkiem plastyki, chociaż i to się zmieniło, kiedy zaczęła go uczyć Pani Aleksandra Sokołowska. Opowiadał nam też o swojej pracy zawodowej w zakresie dźwięku i akustyki.

Wreszcie nadszedł czas, aby nagrodzić uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu oraz finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych. Corocznie podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły zaproszeni goście gratulują i wręczają tymże uczniom imienne statuetki. W tym roku nagrody specjalne odbierali: Jakub Martuś - finalista Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego i Aleksander Prokop - laureat Małopolskiego Konkursu Biblijnego. 

Na koniec dyrektor szkoły Adam Urbanek podziękował nauczycielom za przygotowanie uroczystości, a zaproszonym gościom wręczył na pamiątkę specjalne wydanie gazetki szkolnej.


Dzień Patrona Szkoły