Aktualności‎ > ‎

Dzień Patrona Szkoły

opublikowane: 8 kwi 2018, 07:26 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 8 kwi 2018, 09:18 ]


Dzień Patrona Szkoły

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Bobowej to uroczystość, która wpisała się na stałe do kalendarza szkolnych akademii. Stanisław Staszic jest od wielu pokoleń autorytetem dla uczniów, toteż w trakcie uroczystości  uczniowie bobowskiej szkoły otrzymują prestiżowe wyróżnienia w postaci statuetek. Są to nagrody za wysokie wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia w konkursach.

Uroczyste obchody Dnia Patrona rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem Czcigodnego ks. dr Kazimierza Ligęzy - wybitego absolwenta SP Bobowa, który przybył na tę uroczystość aż z Florydy. W trakcie mszy modlono się w intencjach uczniów, nauczycieli i pracowników, emerytów oraz czcigodnych zmarłych, związanych zawodowo i prywatnie ze szkołą.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się część artystyczna, która zgromadziła całą społeczność szkolną oraz dostojnych gości. Gospodarzem spotkania był Pan Adam Urbanek dyrektor szkoły.  Na liście gości znaleźli się: Barbara Bartuś poseł na Sejm RP, Karol Górski starosta gorlicki, Wacław Ligęza burmistrz Bobowej, Krzysztof Flądro radny powiatowy, Katarzyna Mężyk wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, radni bobowscy, pracownicy Urzędu Miejskiego w Bobowej, dyrektorzy szkół, księża, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Gościem specjalnym uroczystości był wspomniany już ks. dr Kazimierz Ligęza, autorytet dla młodzieży, człowiek sukcesu, obywatel świata, przyjaciel szkoły, prywatnie brat p. Burmistrza.

Spotkanie rozpoczęło się od inscenizacji poświęconej biografii Stanisława Staszica w wykonaniu uczniów. Scenariusz oparto na najważniejszych elementach życiorysu Patrona, czyli wartościach, którym poświęcił życie. A były to: patriotyzm, praca, pasja i pamięć - ideały, które ukształtowały tak wielkiego człowieka przed wieloma wiekami i kształtują do dziś pokolenia młodych Polaków. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słowami najwyższego uznania za wspaniałą grę aktorską, kulturę słowa i wysoki poziom artystyczny. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Ewa Podobińska, Ewa Potoczek, Lidia Łaś.

Kolejnym punktem programu była prezentacja multimedialna p. Dariusza Włodarza, która  przybliżyła gościom i przypomniała uczniom, co ciekawego dzieje się w szkole.  A jest się czym pochwalić, sukcesy naukowe, sportowe, kulturalne, artystyczne… wolontariat, integracja - słowem życie szkolne  w pigułce.

I nadszedł punkt kulminacyjny uroczystości, a mianowicie wywiad z absolwentem. W archiwach znaleziono kilka faktów z kariery uczniowskiej ks. Kazimierza – same piątki, zero uwag, w Internecie służbowe CV. Po przeczytaniu  przez p. Ewę Podobińską krótkiej notki biograficznej, pan Dyrektor wcielając się w rolę dziennikarza, przepytywał Absolwenta w towarzystwie uczennicy Martyny Popieli. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i zabawnych  historii z życia osobistego, szkolnego i  zawodowego, ten wywiad publikujemy w całości w osobnym artykule. 

I przyszedł czas na statuetki im. S. Staszica, czyli prestiżowe  nagrody za wysokie wyniki w nauce,  udział w etapach wojewódzkich konkursów kuratoryjnych. Wyróżnienia wręczali przyjaciele szkoły oraz gość honorowy. Dyrektor w szczególny sposób uhonorował rodziców, którzy angażują się i pomagają w różnych akcjach organizowanych wspólnie z uczniami i dyrekcją.

Na koniec  przygotowano muzyczną niespodziankę, młodzi artyści z zespołu „Basement” pod opieką p. Łukasza Kruczka zaprezentowali koncert dla gości i gospodarzy. Można było wspólnie z muzykami zaśpiewać  m.in.  wzruszającą „Barkę” i  piosenki Anny Jantar ze specjalną dedykacją  dla naszego gościa.

Goście wyrazili wielkie uznanie dla organizatorów i pana Dyrektora, podkreślając profesjonalne przygotowanie uczniów, docenili dobrym słowem pracę nauczycieli. W przygotowania zaangażowani byli: E. Podobińska, E. Potoczek, L. Łaś, Ł. Kruczek, D. Włodarz,  J. Wiejaczka, M. Niepsuj, A. Sokołowska, S. Szczepanek, D. Tarasek,  M. Bogusz, W. Tarasek, I. Ćwikła, M. Michalik oraz uczniowie klasy II b Gimnazjum i VII b  SP.


Dzień Patrona Szkoły.pptxTekst: Lidia Łaś
Zdjęcia: Jolanta Połeć