Aktualności‎ > ‎

Dzień Patrona Szkoły

opublikowane: 22 mar 2016, 12:46 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 3 mar 2019, 04:43 ]
„Przeznaczeniem człowieka tej ziemi jest, aby dobrze czynił ludziom”

Stanisław Staszic

Testament

21 marca 2016 r. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – Stanisława Staszica. Co roku czcimy jego pamięć i przywołujemy jego ideały, ale ten rok jest szczególny, ponieważ przypomina o dwóch okrągłych rocznicach: w roku 2015 minęła 260 rocznica urodzin, a w tym roku obchodzimy 190 rocznicę śmierci naszego patrona. Stanisław Staszic jest to dla nas niezwykle ważna postać, na której możemy się wzorować. Odwaga w myśleniu i działaniu, troska o dobro drugiego człowieka, wiara w postęp i potrzebę nauki – to ideały ważne dla młodych ludzi wczoraj i dziś.

Uroczystość odbyła się na hali sportowej, gdzie zgromadziła się cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy administracji i obsługi szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas również licznie przybyli goście: przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bobowej, radni Gminy Bobowa, dyrektorzy bobowskich szkół, byli dyrektorzy jak również emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi naszej szkoły.

Gościem specjalnym była absolwentka naszej szkoły – Pani dr hab. Barbara Grabka (z domu Majcher), prof. Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Jest to osoba, która odniosła wielki sukces naukowy, zdobyła uznanie w świecie językoznawców i podkreśla swoje związki z Bobową, „małą ojczyzną”. Jest współautorką „Słownika gwar polskich” i wielu prac naukowych. Sprawowała opiekę merytoryczną nad tworzeniem „Słownika wyrazów i zwrotów w Bobowej używanych” Ryszarda Kobaki.

Przebieg uroczystości:

  1. Odśpiewanie hymnu państwowego.
  2. Powitanie przybyłych gości przez dyrektora szkoły Adama Urbanka.
  3. Inscenizacja dotycząca postaci Stanisława Staszica pt. „Testament” w wykonaniu uczniów Gimnazjum.
  4. Wywiad z panią dr hab. Barbarą Grabką przeprowadzony przez naszą uczennicę Angelikę Zagórską i dyrektora szkoły Adama Urbanka. (Wywiad publikujemy osobno i zachęcamy gorąco do przeczytania!)
  5. Uroczyste wręczenie statuetek najlepszym uczniom wyróżnionym za wyniki w nauce w I semestrze roku szkolnego 2015/2016.  W tym roku wręczono 73 statuetki (SP – 44, GIM – 29). Oprócz statuetek 7 olimpijczyków otrzymało pamiątkowe sowy. Wyróżnieni odbierali nagrody z rąk naszego gościa specjalnego – Pani dr hab. Barbary Grabki. Gratulujemy wyróżnionym!
  6. Prezentacja multimedialna na temat osiągnięć uczniów naszej szkoły w dziedzinie nauki, sztuki, kultury, ekologii, sportu i wychowania z komentarzem dyrektora szkoły Adama Urbanka.
  7. Koncert muzyczny w wykonaniu naszych uczniów.
  8. Życzenia wielkanocne złożone przez dyrektora szkoły z drobnym upominkiem dla przybyłych gości.


Cała uroczystość trwała dwie godziny. Według opinii gości, dużo się działo w tak krótkim czasie. Nasi goście podkreślali wysoki poziom artystyczny i różnorodną formę przekazu.

Jestem pod wrażeniem dzisiejszej uroczystości - informuje nas jeden z rodziców. Moja córka odbierała statuetkę i bardzo to przeżywała. Myślę, że już nauki nie "odpuści". Szkoła robi kapitalną robotę, ale co to jest szkoła - to miejsce nauki, dobrzy nauczyciele z przyjaznym i aktywnym dyrektorem. Wyprzedzacie epokę. Tak trzymać dalej.

Uroczystość Dnia Patrona Szkoły przygotowali:

scenariusz, inscenizacja i wywiad – Małgorzata Molendowicz, Lidia Łaś

prezentacja multimedialna – Sylwester Szczepanek, dyrektor Adam Urbanek

koncert muzyczny – Łukasz Kruczek, Andrzej Małecki

prace logistyczne – Iwona Ćwikła, Marta Niepsuj, Jadwiga Wiejaczka, Paweł Popardowski, Jerzy Przywara, sekretariat


Panie Dyrektorze, już z Krakowa jeszcze raz dziękuję za zaproszenie, wyróżnienie, za atmosferę, za miły powrót do przeszłości – tymi ciepłymi słowami skomentowała swoją obecność na naszej szkolnej uroczystości Pani dr hab. Barbara Grabka – nasz zacny gość.

Bardzo dziękujemy za przybycie, udzielenie wywiadu, cenne rady oraz ciepło i serdeczność płynące z Pani ust. 

Dzień Patrona Szkoły.pptx