Aktualności‎ > ‎

Andrzejki – czas zabawy i wróżb

opublikowane: 1 gru 2017, 14:06 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 2 gru 2017, 03:18 ]

     

             „Święty Andrzeju,

            Mój dobrodzieju,

            Kto ma moim być,

            Niech mi poda pić.”


Święty Andrzej to patron miłości oraz zamążpójścia, zatem andrzejki są świetną okazją do poznania swojej miłośnej przyszłości. W ten dzień możemy się dowiedzieć, kiedy staniemy na ślubnym kobiercu, jakie imię będzie nosiła osoba, którą poślubimy oraz jaki będzie miała charakter. Dowiemy się tego wróżąc np. z wosku, butów czy specjalnie przygotowanych karteczek. Tak też było i w naszej szkole. Od rana dzieci uczyły się wróżyć obierając jabłka, przestawiając buciki czy losując słodkie ciasteczka z wróżbą i... poznawały swoją przyszłość.

30 listopada - to czas nie tylko wróżb, ale i czas ostatniej hucznej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. Tegoż dnia bawiła się cała nasza szkoła. Zabawę na sali gimnastycznej rozpoczęli najmłodsi. Bawili się od godz. 9.00 - 11.00. Jako drudzy na parkiecie pojawili się uczniowie klas 1 - 3 szkoły podstawowej (11.30 – 13.30), a po nich uczniowie klas 4 - 6  (15.00 - 17.30). Wieczór zaś należał do siódmoklasistów i gimnazjalistów, ci bawili się od godz. 18.00 - 20.30.

Szkolni didżeje zadbali o dyskotekową muzykę, a niezawodni rodzice o poczęstunek dla swoich pociech. Dziewczyny z gimnazjum (przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego) jako bajkowe wodzirejki zachęcały młodsze dzieci do wspólnych tańców. Zatem zabawa andrzejkowa musiała się udać!

Andrzejki.pptx