Aktualności‎ > ‎

Akademia ekologiczna

opublikowane: 16 cze 2016, 09:28 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 16 cze 2016, 23:43 ]

Pamiętajcie dzieci, 
segregujcie śmieci!

14 czerwca br. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona zagadnieniom ochrony środowiska, podczas której podsumowano tegoroczną akcję zbiórki surowców wtórnych. Na sali gimnastycznej zgromadzili się zerówkowicze oraz uczniowie klas 1-6 szkoły podstawowej, aby obejrzeć przygotowany program artystyczny oraz odebrać dyplomy i nagrody za aktywne uczestnictwo w akcji „Zbieramy butelki plastikowe i zakrętki – dbamy o środowisko, w którym żyjemy i mieszkamy”.

Podczas akademii dzieci z klasy 5b zaprezentowały przedstawienie pt. ”Przyszłość Ziemi zależy od nas”. Dzieci z przyszłości, świata zabrudzonego śmieciami, zatrutego trującymi gazami przeniosły się do naszych czasów, aby nas ostrzec przed tym, co nas czeka, jeśli nie będziemy dbać o naszą planetę Ziemię. Po burzliwym locie w wehikule czasu dzieci z przyszłości wylądowały w roku 2016 i wygłosiły swoje orędzie do wszystkich zebranych na sali. Przedstawieniu towarzyszyły dwa kontrastowe pokazy slajdów: świata pięknej przyrody i świata zdewastowanego przez człowieka. Na koniec uczniowie klasy 2a, podopieczni pani Agnieszki Święs wykonali ekologiczną piosenkę.

Po części artystycznej pani Teresa Pres dokonała podsumowania tegorocznej akcji zbiórki surowców wtórnych. W roku szkolnym 2015/16 uczniowie naszej szkoły zebrali 1250 kg butelek plastikowych oraz 50 worków zakrętek. Dzięki temu ponad tona plastiku została powtórnie przetworzona i nie trafiła na wysypisko śmieci bądź do naszych pieców. Pieniądze za sprzedaż plastiku przeznaczone zostały częściowo na zakup sadzonek krzewów ozdobnych, a częściowo na nagrody dla dzieci zaangażowane w ekologiczną akcję. Poprzez zbiórkę zakrętek plastikowych nie tylko dbamy o środowisko naturalne, ale i pomagamy niepełnosprawnemu chłopcu zdobyć wózek inwalidzki. Uczymy się też wrażliwości na cierpienie i krzywdę innych.

Wszystkie dzieci biorące udział w akcji zbiórki surowców wtórnych otrzymały dyplomy, a dla najbardziej aktywnych przewidziano drobne nagrody rzeczowe, które ufundowali: Burmistrz Bobowej, Spółdzielnia Mleczarska w Nowym Targu i Rada Rodziców przy Zespole Szkół nr 1 w Bobowej. W całej akcji nie są jednak najważniejsze nagrody, lecz poczucie świadomości ekologicznej.

– Dziękuję bardzo nauczycielom przygotowującym dzisiejszą akademię, a w szczególności pani Teresie Pres - inicjatorce i koordynatorce całej akcji – powiedział na koniec dyrektor szkoły Adam Urbanek. Jestem przekonany, że działania ekologiczne prowadzone przez panią Teresę Pres przyniosły wiele dobrego, przyczyniły się do poprawy wizerunku naszej okolicy, uwrażliwiły dzieci i młodzież na piękno otaczającego nas świata, wpłynęły korzystnie na nasze zdrowie. Jeszcze raz za to wszystko dziękuję. Chciałbym podziękować również Burmistrzowi Bobowej panu Wacławowi Ligęza za ufundowanie nagród.

Osoby zaangażowane w przygotowanie uroczystości ekologicznej i akcję zbiórki surowców wtórnych: Teresa Pres i Jolanta Połeć (przedstawienie i dekoracja), Agnieszka Święs (piosenka), Jerzy Przywara (dyplomy), Tomasz Skórski (prace porządkowe), Andrzej Małecki i Łukasz Kruczek (nagłośnienie), Teresa Pres i Małgorzata Janus (zbiórka butelek plastikowych i zakrętek).

 

Akademia ekologiczna.pptx