Aktualności‎ > ‎

90-lecie działalności LOP

opublikowane: 11 sty 2018, 12:00 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

90-lecie Ligi Ochrony Przyrody

Co roku 9 stycznia obchodzimy Dzień Ligi Ochrony Przyrody. Liga Ochrony Przyrody to najstarsza polska organizacja o charakterze edukacyjno-ekologicznym, powstała w 1928 roku. Założenie stowarzyszenia miało miejsce 9 stycznia i właśnie dlatego ta data stała się oficjalnym dniem obchodów kolejnej rocznicy działalności.

Powiatowe obchody 90-lecia działalności LOP odbyły się zatem 9 stycznia 2018 roku w Gorlickim Centrum Kultury. Na tę uroczystość zaprosił nas Zarząd Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Gorlicach wraz z Prezesem Panią Grażyną Kurzawą.  

Naszą szkołę w obchodach 90-lecia LOP reprezentowali: dyrektor szkoły Pan Adam Urbanek, opiekunowie SK LOP Pani Jolanta Połeć i Pani Magdalena Bogusz oraz przedstawiciele uczniów – członkowie SK LOP: Martyna Wąs, Magdalena Pawlak, Emilia Szwarga i Michał Olszanecki. 

Program uroczystości:

8.30 Rejestracja Uczestników

9.00 Rozpoczęcie i otwarcie uroczystości

9.15 Działalność Ligi Ochrony Przyrody na Ziemi Gorlickiej

10.30 Prelekcja dr Beaty Szkolnickiej z UJ „Żyć zdrowo i świadomie… czyli jak?”

11.00 Wystąpienie przedstawiciela Nadleśnictwa Gorlice „Gospodarka leśna jako narzędzie ochrony zasobów przyrodniczych”

11.15 Przerwa kawowa

11.45 Wręczenie odznaczeń ligowych zasłużonym członkom LOP i wystąpienie gości

12.15 Część artystyczna w wykonaniu uczniów – członków SK LOP i zakończenie uroczystości

Z naszego grona za działania proekologiczne srebrną odznakę LOP otrzymała Pani Magdalena Bogusz. Natomiast Pan Adam Urbanek odebrał List Gratulacyjny i statuetkę „Przyjaciel Ziemi” – za wspieranie działalności Ligi Ochrony Przyrody w Powiecie Gorlickim oraz podejmowanie przedsięwzięć związanych z poprawą jakości środowiska naturalnego, a także podnoszenie świadomości ekologicznej.


Po uroczystości dyrektor szkoły Pan Adam Urbanek udzielił nam krótkiego wywiadu na temat ekologii:

- Jakie proekologiczne działania realizuje szkoła, w której Pan jest dyrektorem?

- Szkoła realizuje dużo takich działań. Co roku odbywa się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Ekologiczny dla gimnazjalistów. Wymyśliliśmy ten konkurs wspólnie z Panią Teresą Pres – ówczesną opiekunką SK LOP. Przeprowadziliśmy już 10 edycji tegoż konkursu, wszystkie w naszej szkole.  Ważne miejsce w kalendarzu imprez zajmują też inne konkursy ekologiczne, np. Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny dla uczniów szkół podstawowych, w którym zajmujemy wysokie miejsca. Ponadto przez wiele lat uczestniczyliśmy w takich akcjach jak: „Sprzątanie świata”, segregacja odpadów, zbiórka surowców wtórnych. Fundusze pozyskane ze sprzedaży surowców wtórnych przeznaczamy na zakup krzewów ozdobnych, którymi obsadzamy plac szkolny. Corocznie z okazji Dnia Ochrony Środowiska przygotowujemy akademie o tematyce ekologicznej z udziałem dzieci w różnym wieku. W ubiegłym roku odbył się wewnątrzszkolny konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej. W działaniach na rzecz ochrony środowiska wspiera nas Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza przekazując środki na nagrody dla dzieci i młodzieży.

- Jak ocenia Pan jako dyrektor szkoły pracę swoich nauczycieli, opiekunów SK LOP?

- Panie Jolanta Połeć i Magdalena Bogusz rzetelnie realizują zagadnienia programowe z biologii, przyrody i ekologii, przygotowują uczniów do konkursów.  Mamy już osiągnięcia w tych dziedzinach, nawet na szczeblu wojewódzkim. Nasi uczniowie uczestniczą w wielu konkursach, co służy rozwojowi szkoły w tym zakresie.

 

90-lecie LOP.pptx