Aktualności‎ > ‎

3 Maja

opublikowane: 1 maj 2013, 03:02 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

"Kochasz Ty dom..." rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2013 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca Uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r. dowiodło, że mieszkańcy Rzeczpospolitej mogą i potrafią zreformować swe państwo. Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowożytną ustawą zasadniczą. Konstytucja znosząc liberum veto i wolną elekcję stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy i stworzenia nowoczesnego społeczeństwa. 

Konstytucja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy. Zapoczątkowała reformę ustroju, ale nigdy nie została w pełni wprowadzona w życie, a mimo to przeszła do historii jako najważniejsze chyba wydarzenie w dziejach Rzeczpospolitej. 

W uroczystości wystąpili uczniowie szkoły podstawowej, a przygotowali ich nauczyciele: Pani Halina Przywara, Pani Magdalena Górowska, Pani Magdalena Stach, Pani Renata Warzecha, Pan Andrzej Połeć i Pan Łukasz Kruczek. Uczniowie zaprezentowali rys historyczny Polski w czasach rozbiorów, wiersze i pieśni patriotyczne. Widzowie obejrzeli również prezentację multimedialną poświęconą historii Polski w XVIII wieku. 

Na koniec dyrektor Pan Adam Urbanek wręczył nagrody uczniom biorącym udział w konkursach: sportowym, recytatorskim i promującym zdrowy styl życia. 

3 Maja