Aktualności‎ > ‎

11 listopada

opublikowane: 13 lis 2016, 12:45 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 13 lis 2016, 12:51 ]

Bobowianie na drodze 
do niepodległości

Zamiast uczyć się fizyki, matematyki czy angielskiego w odświętnych strojach zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, aby uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. Gdyby nie to, co wydarzyło się 98 lat temu prawa fizyki, twierdzenia matematyczne, historię Europy a nawet prawdy wiary poznawalibyśmy w języku niemieckim albo rosyjskim. 

W 1795 roku Polska przestała istnieć. Polacy stali się obywatelami Rosji, Niemiec i Austrii. Nasi rówieśnicy w szkole nie mogli mówić po polsku, nie mogli czytać polskiej literatury, rozmawiać po polsku na przerwach. I to trwało 123 lata, aż do 11 listopada 1918 roku. Podczas zaborów Polakom było bardzo ciężko, nigdy nie pogodzili się z utratą wolności. Walczyli o nią na różne sposoby: uczestniczyli w powstaniach, oddawali życie, majątki, byli karani...

Bobowa była w tym czasie pod zaborem austriackim. Mieliśmy szczęście, bo tutaj nie było tak ciężko, ale przez ponad 100 lat nie zapomnieliśmy, że kiedyś Polska była potężnym, niepodległym krajem. Bobowianie nie pogodzili się z niewolą, wykorzystywali każdą możliwość, żeby stawać do walki o wolność. Brali udział w każdym powstaniu, listopadowym, styczniowym, stawali do walki, gdy tylko pojawiała się choćby szansa na odzyskanie niepodległości. 

Aby uczcić pamięć naszych bobowskich bohaterów z należnym szacunkiem wysłuchaliśmy apelu poległych.

Bohaterowie z Bobowej:
Michał Miłkowski - właściciel Bobowej, uczestnik powstania listopadowego w 1831 roku
ksiądz Wincenty Jarzyński - uczestnik powstania krakowskiego
Kazimierz Ołpiński - uczestnik powstania styczniowego w 1863 roku
Bolesław Długoszowski - powstaniec styczniowy
Franciszek Żebrowski - powstaniec styczniowy
generał Bolesław Wieniawa Długoszowski - legionista z 1918 roku
major Kazimierz Długoszowski - legionista z 1918 roku
Jan Beduch - legionista z 1918 roku
Jakub Job - legionista z 1918 roku
Stanisław Chomicz - legionista z 1918 roku
Franciszek Gunia - legionista z 1918 roku
Adam Michalewski - legionista z 1918 roku
Leopold Tumidajski - legionista z 1918 roku
Marian Gut - legionista z 1918 roku
Leopold Bogusz - legionista z 1918 roku
Jan Gruszczyński - legionista z 1918 roku
Feliks Wróbel - legionista z 1918 roku

Dowiedzieliśmy się też wielu ciekawych informacji z biografii Bolesława Wieniawy Długoszowskiego - wybitnej postaci, pochodzącej z Bobowej, kojarzonej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Aby jeszcze dokładniej poznać barwne życie naszego bohatera i jego rodziny, na to spotkanie zaprosiliśmy wyjątkowego gościa, panią Barbarę Kowalską - emerytowaną nauczycielkę języka polskiego naszej szkoły, a zarazem wielką miłośniczkę i kronikarkę Bobowej. Wywiad z naszym gościem opublikujemy osobno w późniejszym terminie. Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za bardzo interesującą lekcję naszej lokalnej historii.
 
Na koniec wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne związane z rokiem 1918 świętując w ten sposób naszą niepodległość. 
Uroczystość przygotowała klasa 2a gimnazjum w ramach gimnazjalnego projektu edukacyjnego. Uczniowie tej klasy uporządkowali też na cmentarzu groby naszych bobowskich bohaterów i zapalili na nich znicze. Wykonali również okolicznościowe kotyliony. Nad pracą uczniów czuwali nauczyciele: Marta Michalik, Małgorzata Molendowicz, Magdalena Górowska, Andrzej Małecki i Łukasz Kruczek (nagłośnienie). 

- Cała uroczystość była na bardzo wysokim poziomie, przygotowana została z wielkim rozmachem, poprzez wspólne śpiewanie była taka bardzo żywa, nikt by się jej nie powstydził - podsumował wydarzenie dyrektor szkoły Adam Urbanek, który na zakończenie uroczystości otrzymał kwiaty z rąk reprezentantów Samorządu Uczniowskiego z okazji 25-lecia sprawowania urzędu dyrektora naszej szkoły. 

11 listopada.pptx