AktualnościSzkolenie nauczycieli w Niemczech

opublikowane: 19 sty 2020, 11:26 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Lernt Deutsch mit uns!

W dniach 25.11.2019 - 06.12.2019 trzy nauczycielki naszej szkoły: P. Jolanta Połeć, P. Lucyna Hartig i P. Wiesława Tarasek uczestniczyły w szkoleniu nauczycieli w Niemczech w Ratyzbonie (Regensburg) w ramach programu Erasmus+.

Nauczycielki przez dwa tygodnie uczęszczały na zajęcia językowe do szkoły językowej „Horizonte – Institut für Sprache, Kommunikation und Kultur” w Ratyzbonie, gdzie w międzynarodowych grupach doskonaliły swoje umiejętności w zakresie języka niemieckiego. Każda z nich była zakwalifikowana do innej międzynarodowej grupy, stąd też każda miała okazję poznać nowych ludzi z innych krajów, nawiązać z nimi znajomość i rozmawiać wyłącznie po niemiecku.

Popołudniu odbywały się zajęcia metodyczne dla nauczycieli języka niemieckiego, w których brała udział P. Jolanta Połeć. Na tych zajęciach nauczyciele szkolili się z zakresu metodyki języka obcego. Uczyli się, jak na zajęciach języka niemieckiego wprowadzić ruch, jak pracować z piosenką, filmem. Dowiedzieli się, jak uczyć języka obcego poprzez gry i zabawy, które uatrakcyjniają lekcje i są tak lubiane przez uczniów. Poznawali również współczesny język młodzieżowy oraz uaktualniali swoją wiedzę na temat Niemiec i jego mieszkańców.

Nauczyciele niemieccy byli mili i przyjaźnie nastawieni, byli też doskonale przygotowani do swoich zajęć pod względem merytorycznym i dydaktycznym. Zajęcia były ciekawe, choć czasem wyczerpujące.

Ponadto nasze nauczycielki zwiedziły bawarskie miasta (Ratyzbona, Norymberga, Monachium), poznały tamtejsze zabytki i muzea, np. niedawno otwarte Muzeum Historii Bawarii w Ratyzbonie.

W związku z tym, iż termin szkolenia zbiegł się z okresem adwentu, nauczycielki poznały wiele tradycji i zwyczajów związanych z obchodzeniem tego okresu w Niemczech. Do tych tradycji należą m.in. jarmarki bożonarodzeniowe, na których można było zakupić prezenty czy ozdoby choinkowe, spróbować świątecznych przysmaków, ale przede wszystkim spotkać się z innymi ludźmi w iście bajkowej, świątecznej scenerii.

Kurs zakończył się uzyskaniem certyfikatu językowego. Kurs umożliwił nauczycielom dostęp do nowych materiałów, technik i metod nauczania, z których aktualnie korzystają podczas prowadzenia zajęć w szkole.

 

Szkolenie w Regensburgu


WOŚP 2020

opublikowane: 15 sty 2020, 12:36 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 19 sty 2020, 23:31 ]


Bobowska Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy -
rekordowy program, rekordowe zaangażowanie, rekordowa kwota

12 stycznia 2020 roku na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Bobowej odbył się 28. Finał WOŚP pod hasłem „Wiatr w żagle”. 

W Bobowej Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz siódmy. Imprezie patronował Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Rolę koordynatora pełnił dyrektor Szkoły Podstawowej w Bobowej Adam Urbanek, który wraz z dyrektorami szkół ościennych - Panią Grażyną Marszał i Panem Wojciechem Szafrańcem o godz. 15.30 dokonał uroczystego otwarcia imprezy. Tego dnia na bobowskiej scenie zaprezentowali się muzycznie, wokalnie i tanecznie uczniowie szkół z terenu gminy (SP w Bobowej, SP w Brzanie, SP w Jankowej, SP w Stróżnej, SP w Sędziszowej, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wilczyskach, Szkoła Muzyczna w Bobowej, ZSO w Bobowej, ZSZ w Bobowej). Podczas imprezy gościnnie wystąpili: Zespół „Lipniczanie” i „Mażoretki DOMINO”.

Dyrektor SP w Bobowej Adam Urbanek skomentował występy artystów: Moim zdaniem poziom występów tegorocznej Wielkiej Orkiestry był bardzo wysoki. Na występy przyszło mnóstwo ludzi, z czego się niezmiernie cieszymy. Należy zwrócić uwagę na duże zaangażowanie rodziców. W przyszłym roku poczynimy pewne zmiany w programie imprezy, aby Wielka Orkiestra działała jeszcze sprawniej.

Na scenie oglądaliśmy również pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu dzieci z SP Bobowa oraz pokaz mody przygotowany przez ZSZ Bobowa. Obok sceny też dużo się działo, o co zadbali uczniowie ZSO i ZSZ w Bobowej. Zgromadzeni widzowie mogli spróbować przeróżnych smakołyków, wykwintnych drinków bezalkoholowych, mogli też bezpłatnie odświeżyć swoją fryzurę. Amatorzy gier i zabaw też znaleźli coś dla siebie, o co zadbali informatycy ze szkół średnich.

W zbiórce pieniędzy uczestniczyło 59 oznakowanych i odpowiednio przeszkolonych wolontariuszy z okolicznych szkół, którzy zebrali rekordową kwotę 49 768, 66 zł. W całym powiecie gorlickim udało się zebrać 202 668,16 zł (rekord sztabu gorlickiego). Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Wolontariusze i występujący na scenie mogli liczyć na ciepły posiłek ufundowany przez sponsorów. Przygotowaniem posiłków przy hali sportowej zajęli się rodzice, którym dziękujemy za bezinteresowną pomoc.  

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania WOŚP w Bobowej, gdyż przygotowanie całej imprezy wymagało wielu starań, dużego nakładu pracy i zaangażowania mnóstwa osób.

Dziękujemy również ofiarodawcom za ich datki do puszek.

Lista osób zaangażowanych  w WOŚP 2020:

 

 

SP W BOBOWEJ

ADAM URBANEK, AGNIESZKA ZAGÓRSKA-WALICKA, DARIUSZ WŁODARZ, PATRYCJA KRUCZEK, ŁUKASZ KRUCZEK, MARIA ZIOMEK, MARTA NIEPSUJ, DOROTA GORGOSZ, ANETA FYDA, DOROTA FRYCZEK, ALEKSANDRA SOKOŁOWSKA, JOLANTA WOJTACZKA, JADWIGA WIEJACZKA, PAWEŁ POPARDOWSKI, IWONA ĆWIKŁA, JOLANTA POŁEĆ, LUCYNA WÓJTOWICZ, ANDRZEJ ĆWIKŁA, EWA RADZIK, EDYTA WALICKA, DANUTA CHMURA, JOANNA DZIUBAN, MAŁGORZATA BARTOSZEK

ZSO W BOBOWEJ

URSZULA JABŁOŃSKA, WIESŁAW JABŁOŃSKI, BERNADETA LIBRONT, MARTA LACH-MRUK, AGNIESZKA GOŁYŹNIAK, AGATA MRUK, WACŁAW LIBRONT, MARZENA JAMRÓZ, MAGDALENA ZABIELNY,

ZSZ W BOBOWEJ

WOJCIECH SZAFRANIEC, BEATA SERAFIN, TOMASZ GUCWA , JAKUB GAGATEK

SP W BRZANIE

ANDRZEJ SKÓRSKI, MARIOLA SKOCZEŃ, EWA WOJTAROWICZ, AGNIESZKA ŚLIWA-KLARA

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W WILCZYSKACH

BARBARA WŁODARZ, ELŻBIETA LASKOWSKA, KATARZYNA LIGĘZA, STANISŁAWA LACH, EWA GRYZŁO, ŁUKASZ KRUCZEK

SP W STRÓŻNEJ

ANDRZEJ PŁAZIŃSKI, WIOLETTA BOGUSZ, RENATA CHMIELOWSKA, TOMASZ TARASEK

SP W SĘDZISZOWEJ

GRAŻYNA MARSZAŁ, RAFAŁ RYBOWICZ, LUCYNA GAWLIK-BAJORSKA

SP W JANKOWEJ

ALICJA RODAK, PAULINA SOBOL, TERESA SKRZYPEK

SP W SIEDLISKACH

WIESŁAW JOB, MAŁGORZATA LASKOWSKA

 

 

OPIEKUNOWIE WOLONTARIUSZY OPRÓCZ NAUCZYCIELI WCZEŚNIEJ WYMIENIONYCH W SZKOŁACH

GRAŻYNA MARTUŚ, PAWEŁ MARTUŚ, ANNA DULĘBA, MARTA SZCZEPANEK, SABINA RUDOLPHI, FILIP BRONIEK, DARIUSZ SERAFIN

SOKOŁY

ZBIGNIEW LIBRONT, JAN HAJDUK, SYLWIA KMAK, JERZY KMAK, ADAM SZCZEPANEK, WIESŁAW MAGIERA, MARIUSZ GÓRSKI, ANTONI LIGĘZA, ADAM GUCWA

RODZICE

JOLANTA TURSKA, HALINA TARASEK, MARIOLA JANUSZ, EWA NOWAK-WRÓBEL, LUCYNA ŻABIŃSKA, MARIOLA DRĄG, MAGDALENA KOWALSKA,    ANETA GNUTEK, MAŁGORZATA MUCHA , IWONA SZCZEPANEK

SPONSORZY

BURMISTRZ BOBOWEJ, PUB GALICJA, PIEKARNIA BOBOWSKA, FIRMA PRZEWOZOWA „LIBROPOL”, FIRMA PRZEWOZOWA „ZIBI TRANS”, RADA RODZICÓW PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W BOBOWEJ, RADA RODZICÓW PRZY ZSO BOBOWA

 W przygotowaniu imprezy uczestniczyli ponadto: Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa oraz portal Nasza Bobowa. 

O bezpieczeństwo podczas imprezy zadbali niezawodni strażacy.  


WOŚP 2020


Kurs metodyczny we Włoszech

opublikowane: 10 sty 2020, 14:41 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 11 sty 2020, 04:43 ]


Kolejne doskonalenie nauczycieli 
języka angielskiego

W dniach 04.11-15.11.2019 r. nauczyciel języka angielskiego naszej szkoły p. Sylwester Szczepanek wziął udział w kursie metodycznym, który odbył się we Florencji. Temat tego kursu to: „Kreatywna klasa – narzędzia i wskazówki dla nauczycieli języków obcych”. Wyjazd możliwy był dzięki programowi Erasmus Plus Mobilność, który realizuje nasza szkoła.

W trakcie zajęć nauczyciele rozwijali swoje umiejętności w zakresie nauczania języka angielskiego. Główny nacisk kładziono na nowoczesne metody nauczania tj. CLIL (Metoda zintegrowanego nauczania języków i przedmiotu), TBL (Metoda zorientowana na działanie w nauczaniu języków obcych), czy CLT (Komunikacyjno-konwersacyjna metoda nauczania języków).

Dwutygodniowy kurs umożliwił naszemu nauczycielowi wymianę doświadczeń z nauczycielami z różnych europejskich krajów np. Grecji, Portugalii, Niemiec czy Hiszpanii. Dodatkowym atrybutem była możliwość poznania bogatej kultury Toskanii i samej Florencji. 


Kurs metodyczny we Włoszech


Pierwsza pomoc przedmedyczna

opublikowane: 10 sty 2020, 14:28 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej


Dzieci uczą się, jak udzielać pierwszej pomocy

Dnia 10 stycznia 2020 r. klasy pierwsze Szkoły Podstawowej w Bobowej zostały przeszkolone z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować”. 

Szkolenie prowadziły: P. Dorota Gorgosz, P. Aneta Fyda i P. Dorota Fyczek. Dzieci wysłuchały fachowych rad, a potem ćwiczyły resuscytację na fantomach i układały poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.Pierwsza pomoc kl. 1-3

 

Szkolenie wolontariuszy WOŚP

opublikowane: 10 sty 2020, 14:22 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Kwestować będzie 
aż 60 wolontariuszy

Dnia 9 stycznia 2020, na 3 dni przed 28. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej w Bobowej odbyło się szkolenie wolontariuszy WOŚP, którymi zostali uczniowie szkół podstawowych i średnich z Gminy Bobowa.

Wolontariuszy przeszkolili: przedstawiciel policji oraz reprezentant gorlickiego sztabu WOŚP Pan Jan Kuk. Policjant zwracał uwagę na zachowanie bezpieczeństwa i wszelkich środków ostrożności podczas kwestowania. Pan Jan Kuk omówił przebieg akcji i rozdał wolontariuszom identyfikatory i puszki.

W spotkaniu uczestniczyli też dyrektorzy zaangażowanych szkół i opiekunowie wolontariuszy.  

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się po raz kolejny na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Bobowej. Nie musimy obawiać się mrozów, będzie ciepło i przyjemnie. Na scenie też dużo będzie się działo. 

Wszystkich serdecznie zapraszamy! 

Startujemy w najbliższą niedzielę, 12.01.2020 r. o godz. 15.30.


WOŚP wolontariusze


WOŚP w najbliższą niedzielę

opublikowane: 7 sty 2020, 06:24 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 7 sty 2020, 06:47 ]

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
już w najbliższą niedzielę, 12 stycznia 2020 roku o godz. 15.30 
na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Bobowej

W programie: „Mażoretki Domino” i Zespół „Lipniczanie”.

Ponadto na scenie zaprezentują się SP w Bobowej, ZSO w Bobowej, ZSZ w Bobowej, Szkoła Muzyczna w Bobowej, Przedszkole Samorządowe w Bobowej, SP w Siedliskach, SP w Brzanie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wilczyskach, SP w Jankowej, SP w Stróżnej, SP w Sędziszowej.

W programie również: turniej piłki siatkowej, pokaz barmański, stylizacja fryzur, prezentacja robotów „LEGO MINDSTORMS”, wystawa gołębi pocztowych, pierwsza pomoc przedmedyczna.

W akcji bierze udział 60 wolontariuszy wraz z opiekunami.

Akcję wspierają: Urząd Miejski w Bobowej, Bobowska Grupa Motocyklowa „Sokoły”, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.


„Małopolskie Talenty”

opublikowane: 30 gru 2019, 14:57 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Uczniowie z naszej gminy  
biorą udział w zajęciach z projektu „Małopolskie Talenty”


Gmina Bobowa realizuje projekt  „Małopolskie Talenty” przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. S. Staszica w Bobowej. Zajęcia rozpoczęły się we wrześniu 2019 roku i potrwają do czerwca 2020 roku – wtedy zakończy się I edycja projektu.  „Małopolskie Talenty” zaplanowano na 3 edycje, do 2022 roku włącznie. Uczniowie zakwalifikowani  na  podstawie list rankingowych korzystają z zajęć z języka angielskiego, informatyki, przedsiębiorczości oraz z szeroko pojętych zajęć matematyczno-przyrodniczych. 

Szkoła dysponuje bogatym zapleczem dydaktycznym w postaci sprzętu komputerowego, tablic multimedialnych, sprzętu audio i innych nowoczesnych nośników  informacji. To właśnie dzięki środkom UE można było doposażyć placówkę w  nowoczesne pomoce naukowe. Uczestnicy projektu korzystają z zakupionych materiałów, otrzymali pomoce w postaci segregatorów, zeszytów i innych materiałów papierniczych. Wszyscy w grudniu z okazji Mikołajek otrzymali nowoczesne pendrivy, a w II półroczu na uczestników czekają atrakcyjne, darmowe wycieczki edukacyjne, połączone z profesjonalnymi szkoleniami kierunkowymi.  

Plan projektu zakłada przeprowadzenie zajęć ponadprzedmiotowych tzn. treningu umiejętności społecznych i uczenia  się. Głównym celem tychże zajęć jest integracja grupy i poznanie metod diagnozowania swoich potrzeb, określenia celów w życiu, trening  personalny oraz dobra zabawa. Metodycy z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu  wystawili bardzo dobrą ocenę nauczycielom prowadzącym zajęcia, docenili ich zaangażowanie i stwarzanie  przyjaznej atmosfery na ćwiczeniach.

Uczestnicy projektu to najlepsi z najlepszych uczniów w naszej gminie. Uczestniczą w zajęciach w soboty, co bardzo dobrze świadczy o ich solidności, profesjonalnym i odpowiedzialnym podejściu do  projektu. Mamy nadzieję, że  uczestnicy Małopolskich Talentów zrobią wspaniałą karierę naukową, a wszystko dzięki ich osobistemu zaangażowaniu i wsparciu ze strony wszystkich nauczycieli oraz trenerów prowadzących zajęcia w  CWUZ.


Małopolskie Talenty


Kolędnicy Misyjni

opublikowane: 28 gru 2019, 04:27 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej


"DOBRA NOWINA! 
PRZYJDŹCIE DZIECI!"

Uroczyste rozesłanie Kolędników Misyjnych odbyło się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w kościele parafialnym na Mszy św. o godz. 10.00 celebrowanej przez ks. proboszcza dr Mariana Chełmeckiego. 

Następnego dnia Kolędnicy Misyjni zapukali do naszych domów głosząc Dobrą Nowinę i zbierając datki na potrzeby dzieci w krajach misyjnych. W tym roku w naszej parafii kolędowało 29 grup (25 grup z SP Bobowa, 3 grupy z SP Brzana i 1 grupa z KSM).

Hasło tegorocznego kolędowania to: „YZGY HABAR! KEL BALALAR!” - jest to język kazachski, używany w Kazachstanie, gdzie misjonarze tarnowscy posługują od 1999 roku. W języku polskim w wolnym tłumaczeniu hasło oznacza: "DOBRA NOWINA! PRZYJDŹCIE DZIECI!".

W imieniu misjonarzy dziękujemy za życzliwe przyjęcie, docenienie prezentowanej scenki i złożoną ofiarę do skarbonki. 

Przy tej okazji informujemy, że 11 stycznia 2020 r.  w parafii pw. św. Antoniego w Krynicy odbędzie się XXII Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych.


Kolęda misyjna


Jasełka w sali "Koronka"

opublikowane: 19 gru 2019, 12:23 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej„Aby święta nie były smutne”

Siostra Justyna wyreżyserowała kolejne przedstawienie. Tym razem „Teatr pod Aniołem” zgrupowany przy Szkole Podstawowej w Bobowej zaprezentował na scenie bobowskiej „Koronki” spektakl pt. „Aby święta nie były smutne”. Artyści wystąpili dwukrotnie w czwartek, 19 grudnia najpierw dla młodszych, a później dla starszych kolegów ze swojej szkoły. Dwukrotnie sala wypełniła się po brzegi.

Spektakl rozpoczął się bardzo komercyjnie: centrum handlowe w „świątecznym wystroju”, stoiska z zabawkami i ozdobami, informacje o promocjach, pośród stoisk zabiegani ludzie robiący ostatnie świąteczne zakupy, w sklepie Mikołaj i Mikołajka, w domach gruntowne porządki i załatwianie różnych sprawunków. A gdzie w tym komercyjnym świecie podział się Pan Jezus?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć nasi młodzi aktorzy odgrywając sceny sprzed 2000 lat. Na scenie pojawiali się kolejno: Święta Rodzina, pastuszkowie, aniołowie, Trzej Królowie i zwyczajni ludzie przygotowujący się do wieczerzy wigilijnej.

Na końcu usłyszeliśmy życzenia: Niech maleńki Jezus obdarzy Was swoją miłością i pokojem. Niech zabłyśnie w Was światło i rozpromieni wszystkie troski i trudności. I niech będzie ważniejszy od wszystkich choinek, potraw i prezentów. Niech znajdzie miejsce w każdym domu… i w każdym sercu.

Spektakl można obejrzeć jeszcze w sobotę 21 grudnia o godz. 17.00 w sali widowiskowej „Koronka”. Serdecznie zapraszamy!


Jasełka w Koronce


Wigilia w zerówkach

opublikowane: 19 gru 2019, 11:05 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej


„Zbliżają się Święta”

W ostatnich dniach w poszczególnych klasach zerowych odbywały się wigilie klasowe. Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały piękne przedstawienia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Mali artyści z wielkim zaangażowaniem odgrywali przydzielone role, śpiewali kolędy, składali życzenia, a zebrani rodzice podziwiali swoje pociechy. Nie zabrakło też chwili zadumy, czytania Fragmentu Pisma Świętego, dzielenia się opłatkiem.

O stół wigilijny zadbali niezawodni rodzice. Na stołach znalazły się typowe dania wigilijne jak i słodkie przysmaki. Na wszystkich uroczystościach wigilijnych gościł dyrektor szkoły Pan Adam Urbanek, który mocno kibicował dziecięcym występom i składał świąteczne życzenia dzieciom i zebranym rodzicom.


Wigilia w zerówkach


1-10 of 987