Wigilia grupy Pani Marii Ziomek

opublikowane: 16 gru 2017, 07:52 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej


Jest taki dzień…

Jest taki jedyny dzień w każdym roku, gdy cała rodzina zasiada przy stole nakrytym białym obrusem, na którym jest sianko, biały opłatek, a wszyscy są odświętnie ubrani. My też zasiedliśmy przy takim stole, jak jedna wielka rodzina. Uroczystość odbyła się w piątek (15.12.2017) w sali widowiskowej „Koronka”.

Spotkanie wigilijne zorganizowali rodzice wraz ze swoimi dziećmi i ich opiekunką Panią Marią Ziomek. Na to spotkanie przybyli również zaproszeni goście: sekretarz Gminy Bobowa Pani Zdzisława Iwaniec, dyrektor Szkoły Podstawowej Pan Adam Urbanek, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa Pani Beata Król, ks. proboszcz Marian Chełmecki, siostra Rozaria oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Na początku Pani Maria Ziomek powitała wszystkich obecnych, a przedstawicielka rodziców Pani Maria Cieśla odczytała Fragment Pisma św. z Ewangelii św. Łukasza „O narodzeniu Pana Jezusa”.

Przenieśliśmy się do wydarzeń, jakie miały miejsce 2 tysiące lat temu. To właśnie w dalekim Betlejem narodził się Jezus. To niebywałe wydarzenie zaprezentowały nam dzieci z zerówki (grupa 5). Na scenie wystąpiły wszystkie dzieci. Był to ich pierwszy publiczny występ. Bardzo mocno go przeżywały. Mimo stresu wypadły świetnie, bardzo dobrze nauczyły się tekstu i profesjonalnie zagrały swoje jasełkowe role.  Do występu przygotowywały się około dwóch tygodni. Za swój występ zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Na gości zebranych przy wigilijnym stole czekała miła niespodzianka, a był nią krótki koncert kolęd w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej. Usłyszeliśmy 3 kolędy: „Kolędę dla nieobecnych” – słowa i muzykę napisał nasz rodak, uczeń bobowskiego liceum, światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, „Maryjo, czy Ty wiesz” i ulubioną kolędę naszego papieża, św. Jana Pawła II „Oj maluśki, maluśki”.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: sekretarz gminy Pani Zdzisława Iwaniec, ks. proboszcz Marian Chełmecki i dyrektor szkoły Pan Adam Urbanek. Gratulowali dzieciakom znakomitego występu i składali świąteczne życzenia. 

Wreszcie nadszedł czas na połamanie się opłatkiem i wieczerzę przy wigilijnym stole.

Pani Maria Ziomek serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tej doniosłej uroczystości.

 

Wigilia w zerówce.pptx

Gorlicki Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

opublikowane: 15 gru 2017, 12:08 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 15 gru 2017, 12:19 ]


I miejsce ex aequo zdobyli 
nasi uczniowie: Natalia Dulęba, Grzegorz Libront i Mateusz Łaś

Uczniowie  naszej szkoły, jak co roku, wzięli udział w „Gorlickim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych”. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gorlickiego. 

Cele konkursu: poznanie i kultywowanie obrzędowości Świąt Bożego Narodzenia, rozbudzenie zainteresowań regionem i tradycyjną sztuką plastyczną wśród dzieci i młodzieży, utrwalenie idei „żłóbka betlejemskiego".          

W konkursie wzięło udział 202 uczniów, zgłoszono 125 prac. Podczas oceny prac Komisja Konkursowa zwracała szczególną uwagę na kompozycję architektoniczno-figuralną szopek, materiały użyte do ich wykonania, figurki i estetykę.

Naszą szkołę reprezentowało 28 uczniów, którzy wykonali 15 szopek - 4 z nich zostały nagrodzone.

W kategorii szkół podstawowych klas IV – VI
I miejsce ex aequo zajęli uczniowie naszej szkoły:

- Natalia Dulęba kl. V a

- Grzegorz Libront i Mateusz Łaś kl. VI a

Wyróżnienie zdobyła Angelika Gorgosz z kl. V a

W kategorii klas 7 i klas gimnazjalnych Komisja Konkursowa nie przyznała I, II i III miejsca. Przyznano jedynie wyróżnienia, a zdobyli je również uczniowie naszej szkoły:

- Mateusz Podwika, Aleksander Prokop i Dawid Szpila z kl. VII a

Opiekunem uczniów była Pani Magdalena Bogusz. Wszystkim gratulujemy!

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 14.12.2017 r. w Gorlickim Centrum Kultury. Wręczenie nagród poprzedził spektakl zrealizowany w projekcie „Senior w teatrze życia” przez Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe w Staszkówce.

Fotorelację z tego wydarzenia można obejrzeć na: gck.gorlice.pl

Organizatorzy oraz Komisja Konkursowa składają serdeczne podziękowania wychowawcom i opiekunom za kultywowanie wśród dzieci i młodzieży pięknych polskich tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia i za kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej.

Wystawę  szopek można oglądać od 14 - 30.12.2017 r. w Gorlickim Centrum Kultury.

 

Konkurs szopek.pptx

O legionistach w Bobowej

opublikowane: 14 gru 2017, 08:24 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej


Wykład Pana Andrzeja Ćmiecha -

pasjonata historii, autora książki 

o legionistach w powiecie gorlickim 

Andrzej Ćmiech wygłosił trzeci z cyklu wykład na temat „Legioniści gorliccy w służbie niepodległej Polski”.  Tym razem uczestnikami spotkania z historią sprzed 100-tu lat byli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Zawodowych i Szkoły Podstawowej w Bobowej. Gospodarzem, z ramienia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Gorlickiego, był Adam Urbanek – wiceprzewodniczący komisji.

Witając uczestników spotkania Adam Urbanek podkreślił, że po zdrowiu najważniejsza jest edukacja, także ta historyczna, bo to czego się nauczymy zostaje w nas i możemy do tego sięgać w każdym czasie swojego życia. Prosił młodzież do uważnego słuchania wykładu, gdyż dotyczy on ludzi i wydarzeń związanych z powiatem gorlickim oraz Bobową. Zachęcał także do odkrywania historii własnych rodzin.

Rozpoczynając swój wykład Andrzej Ćmiech zaznaczył, że Bobowa jest niezwykle ważna w historii Legionów. Z Bobowej w Legionach walczyło 22 osoby. Stąd wywodzi się osobisty adiutant Józefa Piłsudskiego Bolesław Wieniawa–Długoszowski. Nazywany był „przybranym synem Piłsudskiego”, a sam Marszałek mówił o nim: „Za to go lubię, że gdy był mus, to mogłem zawsze na niego liczyć”. Józef Piłsudski wielokrotnie gościł w domu rodzinnym Długoszowskich, a matka Bolesława - Józefa uważała go za „czarodzieja”, który zdyscyplinował jej syna. Andrzej Ćmiech zachęcał osoby zainteresowane postacią Wieniawy do sięgnięcia po książkę Jacka Majchrowskiego „Ulubieniec Cezara”.

Po prelekcji uczniowie dopytywali m.in. czy to prawda, że Wieniawa przez 1 dzień był prezydentem, czy też iloma językami władał Józef Piłsudski. 

Głos zabrała także pasjonatka i znawczyni historii Bobowej, polonistka Barbara Kowalska. Zapraszała m.in. do odwiedzenia siedziby Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, czyli dawnego dworku Długoszowskich, gdzie znajduje się wiele zdjęć i pamiątek związanych z rodziną Bolesława Wieniawy Długoszowskiego.

Przypomniała także historię związaną z pogrzebem generała Wieniawy, który zmarł 1 lipca 1942 r. w Nowym Jorku. Długo, bo aż do 15 września 1990 roku czekał na powrót do kraju i ułański pogrzeb, taki jak to sobie wymyślił w napisanym przez siebie wierszu „Ułańska jesień”


„...A potem mnie wysoko złożą na lawecie,
Za trumną stanie biedny sierota, mój koń
I wy mnie, szwoleżerzy, do grobu zanieście
A piechota w paradzie sprezentuje broń
...”

Barbara Kowalska, która uczestniczyła w tym pogrzebie w Krakowie, wspomina, że trumnę ze szczątkami generała pochowano z honorami w Kwaterze Legionowej na cmentarzu Rakowickim. Pogrzeb poprzedziło nabożeństwo żałobne w kościele Mariackim. W kondukcie  za trumną wiezioną na lawecie artyleryjskiej prowadzono okrytego kirem konia.

 Tekst: Starostwo Powiatowe w Gorlicach


O legionistach w powiecie gorlickim.pptx


Przedświąteczny wyjazd do kina

opublikowane: 14 gru 2017, 07:18 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Co nowego na dużym ekranie?

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. Wiele klas robi sobie przedświąteczny prezent w formie wyjazdu do kina. Dzieci i młodzież masowo wyjeżdżają do kina Helios bądź Sokół w Nowym Sączu na filmy o różnorodnej tematyce.

Jak to w święta bywa, dominują filmy świąteczne, np. „Pierwsza gwiazdka”, „Listy do M3”, ale i nie tylko. Pasjonaci kina fantastycznego z oferty filmowej wybierają „Gwiezdne wojny”. W przyszłym tygodniu zaś młodzież gimnazjalna wraz z ks. Damianem wybiera się do kina Sokół na film religijny pt. „Sprawa Chrystusa”.  

Podsumowując wszyscy lubimy sztukę filmową, a przy okazji promujemy edukację medialną. Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

opublikowane: 13 gru 2017, 14:12 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

Szymon Kędzierski 
zwycięzcą Olimpiady

Szymon Kędzierski został zwycięzcą etapu rejonowego XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Szymon będzie reprezentować powiat gorlicki na szczeblu okręgowym w Krakowie.

Celem Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia jest m.in. wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia.

Olimpiada odbyła się w poniedziałek, 11.12.2017 r. w Zespole Szkół nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach (Górka). Wzięli w niej udział uczniowie klas 7 szkół podstawowych, uczniowie klas gimnazjalnych oraz uczniowie szkół średnich z terenu naszego powiatu – zwycięzcy etapu szkolnego.

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych zwyciężył Szymon Kędzierski z Gimnazjum w Bobowej, zajął pierwsze miejsce i awansował na etap okręgowy. Szymon jak i każdy uczestnik konkursu miał za zadanie nie tylko poprawnie rozwiązać test dotyczący prawidłowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, pierwszej pomocy, ekologii, wiedzy o PCK, ale także przeprowadzić projekt społeczny promujący aktywny styl  życia.

Szymonowi gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie okręgowym!

Oprócz Szymona naszą szkołę reprezentowała jeszcze Kamila Gryzło z klasy 7a, która zajęła na etapie rejonowym czwarte miejsce. Gratulujemy! Opiekunem uczniów była Pani Jolanta Połeć. 

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia.pptx


Spotkanie z policjantem i strażakiem

opublikowane: 12 gru 2017, 12:26 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej

 
Prelekcje o cyberprzemocy 
i zatruciu czadem

W dniu 11.12.2017 uczniowie klas VII oraz II i III gimnazjum (153 osoby) wzięli udział w prelekcji na temat zjawiska cyberprzemocy oraz zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu. Spotkanie z uczniami prowadziła sierż. sztab. Ewa Bożek z Komisariatu Policji w Bobowej, która opiekuje się naszą szkołą.

Uczestniczący w prelekcji poznali zagrożenia związane z nieodpowiedzialnym korzystaniem z Internetu, a także formy i przejawy cyberprzemocy występujące coraz częściej wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się, jak korzystać z urządzeń cyfrowych w bezpieczny i odpowiedzialny sposób oraz zostali poinformowani o procedurach stosowanych zarówno wobec sprawców jak i ofiar cyberprzemocy.

Dodatkowo uczniowie z klas III gimnazjum zostali zapoznani z ważnymi zasadami związanymi z postawami oraz zachowaniem kibiców podczas meczów i zawodów sportowych. Pani Ewa Bożek omówiła konsekwencje prawne wynikające z niestosowania się do przepisów prawa  podczas imprez sportowych.

Dyrektor szkoły Pan Adam Urbanek podkreślił konieczność racjonalnego wykorzystywania urządzeń cyfrowych, znaczenie mediów i technologii w życiu człowieka oraz potrzebę ciągłego uświadamiania uczniom zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z funkcjonowaniem  dzieci i młodzieży w świecie mediów. 

Tego samego dnia 380 uczniów szkoły podstawowej wzięło udział w prelekcji na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla, którą poprowadził starszy aspirant Robert Szychta z Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Uczniowie zostali zapoznani z wieloma informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa przeciwpożarowego, numerami alarmowymi, zagrożeniami związanymi z używaniem petard,  a także sposobami postępowania w przypadku zauważenia pożaru w budynkach mieszkalnych oraz miejscach publicznych.

Prowadzący podkreślił potrzebę dbania o bezpieczeństwo w domach poprzez regularne sprawdzanie i czyszczenie kominów, zamontowanie czujników tlenku węgla, wyposażenie budynków w gaśnice, sprawdzanie wentylacji, szczególnie kratek wentylacyjnych.

Na koniec dyrektor szkoły podkreślając potrzebę dbania o bezpieczeństwo uczniów, zobowiązał ich do omówienia i przedyskutowania poruszanego problemu  z rodzicami.     


Spotkanie z policjantką.pptx


Wigilia klasy 2 SP

opublikowane: 11 gru 2017, 14:43 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej


Spotkanie wigilijne

Do świąt coraz bliżej… wszędzie przystrojone choinki, na tablicach ściennych świąteczne dekoracje. Z sal dobiega śpiew kolęd i pastorałek w różnych językach. Uczniowie przygotowują się do świąt i klasowych uczt wigilijnych.

Jako pierwsi wigilię klasową zorganizowali podopieczni Pani Doroty Fryczek - uczniowie klasy 2b SP. Na tę uroczystość przyszli odświętnie ubrani. Połamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i zasiedli do pięknie nakrytego stołu wigilijnego. Rodzice przygotowali dla nich tradycyjne polskie danie wigilijne - barszcz z uszkami. Na deser podano pierniki. Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd przy choince.

W wigilijnej uroczystości wzięli udział: dyrektor szkoły Pan Adam Urbanek i wicedyrektor Pani Danuta Tarasek. 


Wigilia kl. 2b SP.pptx


Podsumowanie akcji Szkolnego Koła Wolontariatu

opublikowane: 11 gru 2017, 13:57 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w BobowejPodsumowanie akcji 
„Zostań Świętym Mikołajem” 
oraz „Marzycielska Poczta”

W poprzednim tygodniu podsumowaliśmy dwie akcje realizowane przez naszych wolontariuszy. Przekazaliśmy dużą ilość prezentów, ofiarowanych przez uczniów naszej szkoły do Fundacji Pomocy Osób Niepełnosprawnych im. Ojca Pio w Stróżach w ramach akcji „Zostań Świętym Mikołajem". Zebrała się - jak co roku - imponująca liczba zabawek, pluszaków, słodyczy oraz przyborów szkolnych. Dzięki tej zbiórce każdy z naszych uczniów mógł zostać Świętym Mikołajem. 

XIV Finał akcji pod Honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy odbył się 9 grudnia 2017 r.

Poza tym wysłaliśmy ogromną ilość kartek, listów i rysunków dla chorych dzieci w ramach akcji Marzycielska Poczta". Nasi szkolni listonosze zostali zasypani przesyłkami dla dzieci, które potrzebują wsparcia, aby mieć siłę do dalszej walki z chorobą. Wiele z tych dzieci większość swojego czasu spędza w domach i szpitalach, a „Marzycielska Poczta” pozwala im rozproszyć uczucie samotności, dając wiele okazji do uśmiechu. 

Dziękujemy za wsparcie wszystkich przedsięwzięć realizowanych przez Szkolne Koło Wolontariatu.

Podsumowanie akcji wolontariatu.pptx


Spotkanie ze Św. Mikołajem

opublikowane: 8 gru 2017, 11:19 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej


Święty Mikołaju

Na Ciebie czekamy

Przez okno zmarznięte

Ciągle wyglądamy


Jak co roku, 6 grudnia odwiedził naszą szkołę długo wyczekiwany Gość - Św. Mikołaj. Dzieci przywitały go piosenką. Św. Mikołaj obdarował je prezentami. 

Bardzo się śpieszył, więc pozostawił  w szkole swoich pomocników - przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Pomocnicy Św. Mikołaja zaglądali do każdej klasy i wszystkich częstowali słodkościami tak, aby nikt tego dnia nie pozostał bez podarunku.

Uczniowie klas starszych, do których Św. Mikołaj nie zdążył już zajrzeć zorganizowali sobie klasowe mikołajki obdarowując się nawzajem upominkami.

Dziękujemy Ci, Św. Mikołaju za przybycie i prezenty. Oczekujemy Cię znowu za rok!


Św. Mikołaj.pptx


Teatr Profilaktyczny BEST w „Koronce”

opublikowane: 8 gru 2017, 10:04 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 8 gru 2017, 10:08 ]


Spektakl profilaktyczny 
pt. „Uwaga na Internet”

6.12.2017 w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej uczniowie klas szóstych i siódmych szkoły podstawowej oraz klas drugich gimnazjum obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „Uwaga na Internet” w wykonaniu aktorów grupy teatralnej BEST z Krakowa.

Na widowni zgromadziło się około 200 uczniów. Byli to uczniowie z naszej szkoły oraz z innych szkół podstawowych naszej gminy. 

Spektakl miał na celu pokazać młodym ludziom niebezpieczeństwa czyhające na nich w Internecie oraz uczyć mądrego, odpowiedzialnego korzystania z tej zdobyczy techniki.

Inicjatorkami spotkania były: pedagog ze Szkoły Podstawowej w Bobowej Pani Justyna Ćwiklik i Pani Małgorzata Grygiel z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej.

Koszt spektaklu został pokryty z funduszu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Bobowej. 


1-10 of 666